ITALIJA NAPUŠTA "POJAS I PUT": Posle posete Beloj kući postalo aktuelno hitno rešenje pitanja o izlasku

Poseta italijanskog ministra Spoljnih poslova Antonija Tajanija Pekingu označila je i mogući početak kraja saradnje Italije sa Kinom preko članstva u projektu "Pojas i put", odnosno "Novi put svile", i početak drugačijeg odnosa. Italijanska odluka mogla bi da stigne do kraja ove godine, a zvanični potpis ističe dogodine, u martu.

ИТАЛИЈА НАПУШТА ПОЈАС И ПУТ: После посете Белој кући постало актуелно хитно решење питања о изласку

Foto: Novosti

U Kini su razgovarali italijanski ministar i njegov kolega Vang Ji o "pokretanju nove faze saradnje, uzajamno ojačane" u okviru strateškog partnerstva koje postoji već 20 godina, a uspostavili su ga 2004. godine Silvio Berluskoni i tadašnji kineski premijer. Oprezno je italijanski ministar sabrao rezultate sporazuma "Pojas i put", čiji je Italija jedina članica zemalja u okviru G7, ali naglasivši da se sa Kinom nastavlja saradnja na ekonomskom, trgovinskom i industrijskom polju. Kina je vodeći trgovinski partner Rima u Aziji, gde ima i više od 1.600 italijanskih kompanija.

- Mi smo saveznici SAD, ali to nas ne sprečava da vodimo dijalog sa Kinom. S Pekingom otvaramo novu eru ojačane saradnje - najavio je Tajani, uveren da je strateško partnerstvo "mnogo važnije od Puta svile".

Projekat koji je Si Đinping najavio još 2013. godine, a uključuje ulaganje stotina milijardi dolara u različitim zemljama s ciljem jačanja komercijalne infrastrukture u brojnim državama Afrike, Azije i Evrope, Italija je oberučke prihvatila marta 2019, tokom prve vlade Đuzepea Kontea. Ali, skoro sve zapadne vlade, počev od SAD, protivile su se projektu smatrajući ga pokušajem Kine da poveća politički i ekonomski uticaj u svetu.

Sad odluku mora da donese italijanski parlament, a onda će premijerka Đorđa Meloni da pošalje pismeni otkaz, tri meseca unapred. Ona je i u predizbornoj kampanji otvoreno kritikovala Kinu i "Pojas i put", ali je posle izbora bila je opreznija u izjavama. No, posle nedavnog razgovora sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom, čini se da je postalo veoma aktuelno hitno rešenje pitanja o izlasku.

Kako bi sve proteklo bez mnolo buke, Tajani je obećao da će "Italija zadržati dijalog sa Kinom u kontekstu EU". Vang je obećao da će Kina uvoziti više italijanskih proizvoda i ponudio ustupke kompanijama koje žele da investiraju u Kinu, uz nadu da Rim neće uvesti restrikcije za kineske firme. Tajani tvrdi da nikada nije bilo diskriminacije.

Kao potvrda da se želi produbljivanje saradnje, premijerka Đorđa Meloni ide u Kinu najverovatnije u novembru, a predsednik Serđo Matarela početkom 2024, na proslavu 700 godina od smrti Marka Pola.

Nesrazmera u razmeni dobara

"Put svile" nije doneo Italiji očekivane rezultate. Izvoz u Kinu nikada nije dostigao kineski u Italiju - 13 milijardi dolara u 2019, 12,8 u 2020, 15,7 u 2021, 16,4 u 2022. A kineski prema Italiji od 31,7 milijardi 2019, stigao je do 57,5 u 2022.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (2)

ŠEŠELJ DOTUKAO ZGUBIDANE: Blokaderi u društvo unose nasilje