ZBOGOM RODNO SENZITIVNOM JEZIKU Bavarska: Zabrana u osnovnim školama i na fakultetima - Ideološki je obojen

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

27. 03. 2024. u 07:15

EKONOMSKI najjača nemačka pokrajina Bavarska zabranjuje upotrebu rodno senzitivnog jezika u školama, jer je ideološki obojen.

ЗБОГОМ РОДНО СЕНЗИТИВНОМ ЈЕЗИКУ Баварска: Забрана у основним школама и на факултетима - Идеолошки је обојен

Foto: EPA

Tamošnji zakonodavci poručuju da "jezik mora biti jasan i razumljiv i da se zabrana uvodi da bi se očuvao prostor za otvoreni dijalog u slobodnom društvu". Ova pravila se, osim na škole, odnose i na oko 800.000 zaposlenih u javnoj upravi.

Kako je objavio tabloid "Bild", upotreba rodno senzitivnog jezika je striktno zabranjena u školama, na univerzitetima i u organima javne uprave u Bavarskoj. Na sastanku u Minhenu kabinet premijera Markusa Zedera odlučio je da usvoji neophodne promene propisa pod nazivom "Generalna pravila i procedure za vlasti u slobodnoj državi Bavarskoj". Članom 22 ovog zakona vlasti su obavezane da koriste zvaničnu regulativu u pisanju nemačkog jezika u zvaničnoj prepisci, a to se odnosi i na škole. Taj član zakona sad je dopunjen i propisuje da rodni nastavci i crtice nisu dozvoljeni.

Izuzeci

IZ novih pravila izuzeti su univerzitetski profesori, jer savezna pokrajina ne može da donosi propise koji regulišu njihov rad. Pod ovo slovo zakona ne potpadaju ni gradske i opštinske vlasti, pa mogu same da donose propise koji se tiču njihove službene prepiske.

U decembru prošle godine, Zeder je najavio jasnu zabranu, izjavivši: "Mogu reći za Bavarsku: kod nas neće biti obaveznog roda. Naprotiv, zabranićemo upotrebu rodno senzitivnog jezika u školama i administraciji."

Državni kancelar Bavarske Florijan Herman obrazlaže da jezik, na koji je izvršen ideološki uticaj, kad je, na primer, u pitanju rod, ima isključujući efekat. Shodno tome je, veli, izričito neprihvatljiv "višerodni pravopis" koji koristi i različite znake interpunkcije da bi označio rod. Savet za nemački pravopis odlučio je sredinom decembra da ne preporuči upotrebu posebnih pravopisnih znakova u rečima i istakao da takve intervencije u tvorbi reči, gramatici i pravopisu mogu da naruše razumljivost teksta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

GORAN IVANIŠEVIĆ PRED IZLAZNIM VRATIMA: Moguć raskid saradnje sa Ribakinom