OTKRIVEN UZROK REGIONALNE HAVARIJE: Prvi kratak spoj u Crnoj Gori, zatim na granici Albanije i Grčke
REGIONALNA havarija u elektroenergetskom sistemu, koja je 21. juna dovela do nestanka struje u skoro celoj Crnoj Gori, delovima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Albanije, nastala je nakon ispada dva dalekovoda u razmaku od 13 minuta, objavila je Evropska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E).

Foto Z. Jovanović
-Istrage koje su do sada sprovedene su dovele do sljedećeg niza događaja: U 12:09h 400 kW dalekovod Ribarevine - Podgorica 2 u Crnoj Gori je isključen zbog kratkog spoja. Nakon ovog kvara, opterećenje nekoliko drugih linija je povećano bez stvaranja preopterećenja mreže i bez problema sa naponom ili frekvencijom. U 12:22h, 400 kW dalekovod Zemblak - Kardia između Albanije i Grčke je isključen zbog kratkog spoja. Oba događaja isključenja su rezultirala incidentom sa nekoliko povreda sistema u smislu opterećenja linija i napona. Nakon ovog drugog isključenja, napon u jugoistočnom delu kontinentalnog evropskog elektroenergetskog sistema je počeo brzo da pada", saopštio je ENSTO-E.
U 12:24h, kako su dodali, zbog nastavka pada napona u regionu, nekoliko dalekovoda se isključilo jedan za drugim zbog zaštite od previskog napona i prejakih struja, što je izazvalo odvajanje sistema.
-Kaskadno isključenje dalekovoda brzo je dovelo do pada napona i prekida napajanja električnom energijom u pogođenom području. Naponi su nastavili da padaju do nule, dok su sa druge strane linije razdvajanja vraćeni u normalu, objavio je ENTSO-E nakon sastanka zajedničkog Ekspertskog panela.
Neposredno pre incidenta pogođeno područje je, ukazuje ENTSO-E, uvozilo oko 2000 MW iz susednih zemalja i izvozilo 417 MW u Italiju preko HVDC podmorskog kabla između Crne Gore i Italije (Monita).
U ponedeljak su ENTSO-E, ACER, regulatori i operatori prenosnog sistema (TSO) u regionu održali prvi sastanak zajedničkog Ekspertskog panela.
Ekspertski panel će, kako je najavljeno, detaljno istražiti osnovne uzroke ovog incidenta i dati preporuke u finalnom izvještaju, koji će takođe biti objavljen.
Ovim ažuriranjem ENTSO-E izvještava o nizu događaja tokom incidenta, koji je zahvaljujući koordinisanim naporima pogođenih TSO-a okončan u roku od nekoliko sati uz obnovu napajanja električnom energijom.
Iz ENTSO-E napominju da su sve informacije objavljene do sada, uključujući i ovu komunikaciju, podložne rezultatima detaljne istrage o incidentu.
(Vijesti)
Preporučujemo

BUDVA DOBILA STRUJU: Okončana drama u Crnoj Gori, otkriveno gde je izbio problem
16. 07. 2024. u 19:08

DOGOVORENO PRIMIRJE IRANA I IZRAELA: Tramp - Kraj rata; Bombe SAD nisu uništile nuklearna postrojenja? (FOTO/VIDEO)
RAT Izraela i Irana - 11. dan.
23. 06. 2025. u 08:17 >> 00:53

HAMNEI PREVARIO TRAMPA: Amerika gađala prazno nuklearno postrojenje?
VISOKI iranski izvori rekli su Reutersu da je većina visoko obogaćenog uranijuma na lokaciji Fordo uklonjena pre američkog napada.
22. 06. 2025. u 10:37

"BRATE, MORAM!" Šta je Bora pred smrt uradio za Željka
POSLE vesti o smrti frontmena grupe "Riblja Čorba", koja je potresla region u septembru prošle godine, mnoge slavne ličnosti oglasile su se kako bi podelile svoje uspomene na Boru Đorđevića.
25. 06. 2025. u 08:29
Komentari (0)