TRAMPOVI LOJALISTI ČISTE SVE PROTIVNIKE: "Carica" obaveštajnih agencija hvalila Asada, a Rusi o njoj pisali pozitivno

A.Vojinović

17. 11. 2024. u 17:53

IZBOROM članova kabineta novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp izazvao je paniku u vašingtonskom establišmentu, koji je još tokom kampanje strahovao od povratka lidera republikanaca u Belu kuću i njegovih potencijalnih obračuna sa ljudima "iz senke" koji su ga saplitali prethodnih godina. Imenovanjem novog čelnika Pentagona, "cara" obaveštajnih agencija, šefa Stejt departmenta i pravnih zvaničnika iz redova njemu lojalnih ljudi, Tramp je napravio prvi korak ka zaokretu američke politike koja će se, po svemu sudeći, u naredne četiri godine drastično razlikovati od vladavine demokrata.

ТРАМПОВИ ЛОЈАЛИСТИ ЧИСТЕ СВЕ ПРОТИВНИКЕ: Царица обавештајних агенција хвалила Асада, а Руси о њој писали позитивно

Foto: Tanjug/AP

Posle ubedljive pobede na predsedničkim izborima, budući stanar Bele kuće nije gubio vreme, već je svakog dana iz, čini se, odavno pripremljenog šešira, izvlačio imena ljudi koji će biti ključni za spovođenje u delo njegovih predizbornih obećanja. Sve njih zajedno povezuje izuzetna odanost prema lideru republikanaca.

Američku javnost je među prvima iznenadio Trampov "pik" za šefa Pentagona na čije čelo je nominovao voditelja Foks njuza i vojnog veterana Nacionalne garde Pita Hegseta. Odbrambeni zvaničnici tvrde da nije dovoljno potkovan da bi seo u fotelju američkog ministra odbrane.

- Hegset je nesumnjivo najmanje kvalifikovani kandidat za ministra odbrane u američkoj istoriji. Pripremi se, Ameriko - izjavio je osnivač Nezavisnog udruženja veterana Amerike Pol Rikehof.

Hegset će biti deo Trampovog tranzacionog tima koji bi, međutim, mogao da sprovede veliku "čistku" u Pentagonu. Prema izvorima britanskog Rojtersa, uveliko se sastavlja spisak oficira koji će dobiti "šut-kartu" iz ministarstva odbrane, među kojima bi mogli da se nađu i načelnici Združenog generalštaba. Pretpostavlja se da će se fokusirati na vojna lica, navodno, povezana sa Trampovim bivšim predsednikom Združenog generalštaba Markom Milijem, koji je u knjizi Boba Vudvorda "Rat" lidera republikanaca nazvao "fašistom do srži".

- Svaka pojedinačna osoba koju je Mili imenovao i uzdigao će nestati, a postoji veoma detaljna lista svih koji su bili povezani sa njim - navode izvori.

Odlukom da u fotelju direktorke svih američkih obaveštajnih agencija, među kojima su i najzvučnije NSA i CIA, smesti bivšu demokratsku kongresmenku Tulsi Gabard bez prethodnog rada na operativnim poslovima, Tramp je, takođe, uzburkao vašingtonsku bezbednosnu zajednicu. Gabardova, koja je, u međuvremenu, napustila demokrate i letos se okrenula Trampu, ranije je služila u američkoj vojsci. Tokom 2019, dok se još borila za predsedničku nominaciju, bila je na meti kritika rivala zbog pozitivnog izveštavanja o njoj u ruskim medijima i zbog njenih komentara o sirijskom predsedniku Bašaru el Asadu za koga je govorila da "nije neprijatelj SAD, jer Sirija ne predstavlja direktnu pretnju Americi", preneo je Bi-Bi-Si.

Gabardova je kritikovala i slanje vojne pomoći Kijevu, dok je još prvog dana konflikta poručila da se "rat mogao lako izbeći da su predsednik SAD Džozef Bajden i NATO jednostavno priznali legitimnu bezbednosnu zabrinutost Rusije u vezi sa ulaskom Ukrajine u Alijansu".

Demokratska kongresmenka iz Virdžinije Abigejl Spanberger izjavila je da je "zaprepašćena nominacijom Tulsi Gabard".

- Ne samo da je loše pripremljena i nekvalifikovana, već trguje teorijama zavere i pristaje diktatorima poput Bašara Asada i Vladimira Putina - rekla je ona.

Kušner bitan za Bliski istok

ZET novog predsednika SAD Džared Kušner smatra se ključnim za napore nove administracije na Bliskom istoku, iako se ne očekuje da će preuzeti formalnu ulogu, rekli su juče za Si-En-En regionalne diplomate i Trampovi saveznici. Izvori navode da će Trampu biti teže da pronađe savetnike za Bliski istok koji će moći da imaju bliske odnose kakve je tokom prvog mandata imao Kušner, inače Jevrejin. Tramp je, istovremeno, imenovao bivšeg guvernera Arkanzasa Majka Hakabija za ambasadora SAD u Izraelu.

Trampovi suparnici strepeli su od izbora novog držanog tužioca i pre nego što je za tu funkciju zvanično predložio kontroverznog kongresmena sa Floride Meta Gejtsa koji se ranije suočio sa optužbama za seksualno zlostavljanje i zloupotrebu položaja. Gejts je, kao Hegset i Gabardova, Trampov vatreni pristalica, koji će nesumnjivo biti njegova palica za pravno obračunavanje sa političkim neprijateljima i "dubokom državom". Američki "Njujork tajms" navodi da su njih troje ponovili Trampovo uverenje da je vlada ispunjena karijernim državnim službenicima, koji su radili na tome da osujete njegove prioritete dok je bio na funkciji predsednika SAD u prvom mandatu i imali ga na meti pošto je otišao.

Iako se još tokom kampanje šuškalo da će američki milijarder Ilon Mask i bivši nezavisni predsednički kandidat Robert Kenedi mlađi dobiti funkcije u Trampovoj novoj administraciji, njihovim imenovanjem lider republikanaca je podigao prašinu koja se i dalje ne spušta. Poverivši Masku rukovođenje novoformiranim Odeljenjem za vladinu efikasnost dao mu je veliki zadatak da drastično smanji potrošnju u izvršnoj vlasti. Kenedija je kao antivaksera i advokata za životnu sredinu postavio na mesto ministra zdravlja i socijalne zaštite i time zabrinuo stanovnike SAD u kom smeru će se kretati ovaj važan sektor.

- Imamo generacijsku priliku da okupimo najveće umove u nauci, medicini, industriji i vladi kako bismo stavili tačku na epidemiju hroničnih bolesti. Zajedno ćemo očistiti korupciju i vratiti naše zdravstvene agencije njihovoj bogatoj tradiciji nauke zasnovane na zlatnom standardu i dokazima - napisao je Kenedi na društvenoj mreži "Iks".

Budući stanar najprestižnije vašingtonske adrese je nominovanjem njujorške kongresmenke Eliz Stefanik za ambasadorku u UN, kongresmena Majka Volca za savetnika za nacionalnu bezbednost i senatora Marka Rubija za državnog sekretara složio još jednu trojku, spoljnopolitičku, koja će biti zadužena za Trampov odavno istaknuti prioritet - oštriji odnos prema Kini.

Ubrzana imenovanja u Senatu

DA bi zvanično preuzeli funkcije zvaničnika u Trampovoj administraciji, njegovi izabranici, sa izuzetkom savetnika za nacionalnu bezbednost, prethodno moraju da dobiju zeleno svetlo u Senatu, u kom posle izbora republikanci imaju većinu. Konzervativci su za novog lidera u Gornjem domu izabrali senatora Džona Tuna, koji je za Foks njuz izjavio da će "republikanci u Senatu raditi sa Trampom da on što pre imenuje tim kako bi mogao da sprovede plan":

- Ustavna uloga Senata je potvrđivanje nominacija za izvršnu vlast. I mi tu ulogu shvatamo ozbiljno. Ali, takođe, nećemo dozvoliti demokratama da opstruišu ili blokiraju predsednika Trampa i volju američkog naroda.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

PEŠIĆ TVRDI: Stojaković će igrati za Srbiju, stigla reakcija mladog košarkaša