ODBIJEN ZAHTEV OSTINA: Vojni sud vratio sporazume o napadima 11. septembra

Jovana Švedić

01. 01. 2025. u 18:03

AMERIČKI vojni žalbeni sud presudio je protiv napora ministra odbrane Lojda Ostina da odbaci sporazume o priznanju krivice Halida Šeika Mohameda i još dvojice optuženih za napade 11. septembra, rekao je američki zvaničnik.

ОДБИЈЕН ЗАХТЕВ ОСТИНА: Војни суд вратио споразуме о нападима 11. септембра

Tanjug

Odlukom vojnog apelacionog suda ponovo su stupili na snagu sporazumi u kojima se trojica optuženih muškaraca izjašnjavaju krivima za jedan od najsmrtonosnijih napada na Sjedinjene Države, i time sprečavaju izricanje smrtne kazne .

Napadi Al-Kaide 11. septembra 2001. godine odneli su skoro 3.000 života i podstakli američke vojne invazije na Avganistan i Irak u sklopu "rata protiv terorizma", prema rečima administracije Džordža V. Buša.

Odluka suda objavljena je u ponedeljak uveče, prema izjavi američkog zvaničnika, koji nije bio ovlašćen za javno iznošenje detalja, prenosi Shafaq.

Pregovori o priznanju krivice

Sporazum o priznanju krivice postigli su vojni tužioci i branioci Halida Šeika Mohameda, organizatora napada, i dvojica optuženih, a nakon dvogodišnjih pregovora, sporazume je krajem prošle godine odobrila vlada.

Pristalice ovog rešenja smatraju da ono nudi izlaz iz pravno složenog slučaja pred vojnom komisijom u Gvantanamu, gde se suđenje optuženima odugovlači više od jedne decenije.

Pretpretresni postupak usredsredio se na problem mučenja zatvorenika tokom pritvora u CIA, a ovakav tretman, prema tvrdnjama odbrane, kompromituje dokaze vezane za slučaj.

Protivljenje sekretara odbrane

Nekoliko dana nakon što su vesti o sporazumu dospele u javnost, sekretar odbrane Lojd Ostin izdao je naredbu o poništavanju sporazuma.

Naveo je da je, zbog težine napada, odluka o ukidanju smrtne kazne pitanje od nacionalnog značaja koje mora razmotriti vrh Pentagona.

Advokati odbrane tvrde da Ostin nema zakonska ovlašćenja za intervenisanje nakon odobrenja sporazuma od strane najvišeg suda u Gvantanamu, a vojni sudija Metju Mekol podržao je ovu tvrdnju, zaključujući da sekretar odbrane nije mogao zakonski poništiti sporazume.

Dalji koraci

Ministarstvo odbrane sada razmatra mogućnost podnošenja žalbe Apelacionom sudu okruga Kolumbija kako bi nastavilo sa pokušajem poništavanja sporazuma. Pentagon se nije oglasio u vezi sa narednim koracima.

Ovaj slučaj ostaje važan pravni i politički izazov u kontekstu napora Sjedinjenih Država da se izbore sa nasleđem napada 11. septembra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kompanija Meridianbet posluje i na tržištu Brazila!