BRISELSKA "FAMILIJA" ZAHTEVA SVOJE MESTO: Oštra reakcija ministara Francuske, Nemačke i Španije posle kontakta lidera SAD i Rusije

Nemoguće je da se bilo kakva odluka o Ukrajini donese bez učešća Evropljana i još više bez Kijeva, reagovali su šefovi francuske, nemačke i španske diplomatije na sastanku u Parizu, posle "neposrednih" pregovora SAD i Rusije, odnosno Donalda Trampa i Vladimira Putina.

БРИСЕЛСКА ФАМИЛИЈА ЗАХТЕВА СВОЈЕ МЕСТО: Оштра реакција министара Француске, Немачке и Шпаније после контакта лидера САД и Русије

Foto: Goran Čvorović

Evropljani su tako podigli glas i stavili do znanja da će na njih morati da se računa u traženju mirovnog rešenja za Ukrajinu, jer se sudbina evropskog kontinenta njih najviše i tiče. Očigledno je da Donald Tramp i Vladimr Putin imaju snagu da smatraju da mogu da pregovaraju "direktno".

Odmah čim su se Tramp i Putin saglasili o hitnim pregovorima o Ukrajini, Francuz Žan Noel Baro, Nemica Analena Berbok i Španac Hoze Manuel Alvares Bueno poručili su da nikakva odluka o završetku rata ne može da bude doneta bez njih i Ukrajine.

- Ne može da postoji bilo kakav trajni mir bez Ukrajine i učešća Evropljana. Napustiti Ukrajinu, primorati je na kapitulaciju, definitivno bi učvrstilo zakon jačeg i uputilo poziv svim despotima i tiranima na planeti da potpuno nekažnjeno osvoje svog suseda – poručio je domaćin sastanka Baro.

Bueno je za Ukrajinu naglasio da je reč o "suverenoj državi sa demokratski izabranom vladom."

- Ništa što utiče na evropsku bezbednost, a ruska agresija na Ukrajinu direktno ugrožava evropsku bezbednost, ne može se odlučiti bez Evrope – istakao je španski ministar.

Hoze Manuel Alvares Bueno je dodao da "svet nije džungla".

- Postoji svetski poredak zasnovan na povelji UN koji funkcioniše od kraja Drugog svetskog rata u korist svih – naglasio je.

Analena Berbok je podvukla važnost evropskog jedinstva u ovom trenutku. Istovremeno, poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Šikorski je istakao važnost jačanja podrške Ukrajini i založio se za tesnu transatlantsku saradnju.

Ministri su se oglasili na marginama sastanka o evropskoj bezbednosti i Ukrajini na kome su učestvovali šefovi diplomatija Francuske, Nemačke, Poljske, Španije, Italije, Velike Britanije, Ukrajine, kao i šefica evropske diplomatije Kaja Kalas. Upravo ih je u Parizu dočekao razgovor između Trampa i Putina.

Dok je američki predsednik još ranije najavljivao da će se postarati da doprinese prekidu rata u Ukrajini što je pre moguće, evropski saveznici SAD ostaju pri stanovištu da ne može biti pomeranja granica i da Rusija "ne sme da pobedi".

Stav među najjačim članicama EU je da Ukrajina pre svega treba da na bojnom polju bude dovedena u situaciju da može s jake pozicije da pregovora o miru. A pregovori u ovom trenutku za Berlin, Pariz, Madrid i njihove istomišljenike, očigledno, nisu povoljna opcija, imajući u vidu stanje na terenu.

Stav vodećih država koje su okupljenih oko briselske administracije je da bi u tom slučaju Rusija, s bolje pregovaračke pozicije, bila osokoljena da vrši dalju ekspanziju ka susednim zemljama, uključujući neke članice EU.  

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SEZONA SAJMA: Zaslužili ste povoljan odmor!