MAKRON NEĆE KAPITULACIJU KIJEVA: Francuski predsednik, prvi lider iz EU, biće u ponedeljak u Beloj kući
Hoćemo mir, ali ne želimo prekid vatre koji bi bio kapitulacija Ukrajine, jer bi to bilo opasno. Znamo da bi to dovelo da Rusija ide dalje, to smo već doživeli.

Foto: EPA/ LUDOVIC MARIN
Tim rečima obratio se naciji preko društvenih mreža francuski predsednik Emanuel Makron koji je preuzeo inicijativu ispred EU da pokuša da za Evropljane izdejstvuje mesto za pregovaračkim stolom oko završetka rata u Ukrajini.
Makron je najavio da će već u ponedeljak biti u Beloj kući na razgovoru s Donaldom Trampom kome želi da prenese zabrinutosti i odlučnost Evrope.
- Cilj je da se pregovori stave "na dobre šine" – istakao je francuski šef države u dugom obraćanju, naglasivši da je u poslednje vreme dobio veliki broj zabrinjavajućih poruka građana u vezi s aktuelnom situacijom.
Emanuel Makron, koji je preuzeo više diplomatskih akvinosti proteklih dana, ističe da je s mirom u Ukrajini u ulogu i bezbednost u čitavoj Evropi. Naglašava da za Trampa ima poruku da "ne sme da bude slab prema Putinu".
- Naš cilj je trajni i čvrst mir, jer ovakva situacija ne može da potraje. Ukrajina nije u stanju vojno da povrati izgubljene teritorije, a Rusija ne može vojno da ide mnogo dalje. A ljudski bilans je strašan – kazao je Markon, istakavši da dnevno na bojnom polju na obe strane, gine i bude ranjeno i do hiljadu ljudi, što je bilans od milion stradalih za tri godine ratovanja.
Francuski predsednik ističe da želi mir o kome će pregovarati i Ukrajinici, "kompatibilan s međunarodnim pravom". Istovremeno ističe da se završava vreme pomoći SAD i da Evropa mora da bude "jaka i autonomna".
- Ulazimo u novu eru, ona je zapravo već progresivno započela pre nekoliko godina. Amerikancima Evropa više nije prioritet. Nismo sigurni da još imamo "dividende mira" koje su ostvarili naši očevi i dede – istakao je stanar Jeliseja.
Za to vreme, kaže Makron, Rusija izdvaja 10 odsto svog BDP za naoružanje, a evropske zemlje poput Francuske samo 2. Zbog toga je, kako ističe, potrebno više ulaganja, da bi se sprečili novi bezbednosni izazovi, ali i mešanja u unutrašnje stvari, poput izbora u Rumuniji.
- Rusi su odlučili da mondijalizuju rat – upozorio je Makron, govoreći i o učešću severnokorejskih vojnika, ali je i dodao da se "kloni velikih reči", odgovarajući na pitanje o mogućnosti trećeg svetskog rata.
Zbog svega, založio se za jačanje evropske vojske i najavio da bi sledećih sedmica trebalo da se finalizira dogovor o finansiranju veće zajedničke proizvodnje i nabavke naoružanja.
- Naša bezbednost i odbrana naših interesa od toga zavise – kazao je.
Makron se dotakao i teme slanja trupa, istakavši da se razmišlja samo o snagama koje bi mogle da garantuju mir, kada se konflikt završi. O svemu je, posle obraćanja naciji, razgovarao telefonom i sa Vladimirom Zelenskim.

"PODSEĆAMO POLICIJU, OSTALO JE JOŠ 48 SATI" Šešelj će sa srpskim četnicima organizovati uklanjanje barikada u Zemunu
SRPSKA radikalna stranka (SRS) podseća nadležne da je ostalo još 48 sati do ispunjenja roka koji su dali policiji da oslobodi centar Zemuna od blokadera koji blokadama obeležavaju granice Nezavisne države Hrvatske.
07. 07. 2025. u 16:38

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

"TO JE SRAMOTA ZA NAŠU ZEMLjU" Oštra poruka iz Slovenije povodom Tompsonovog koncerta: "Ustaše su mučile i klale"
SLOVENAČKA stranka Levica oštro je kritikovala prisustvo Janeza Janše na koncertu hrvatskog pevača Marka Perkovića Tompsona, koji veliča ustaštvo, porukom da je to sramota za Sloveniju.
07. 07. 2025. u 20:35
Komentari (0)