OD GRUZIJE DO BRAZILA: Gde sve danas zvone pravoslavna zvona (FOTO/VIDEO)
U MNOGIM pravoslavnim zemljama, kao što su Grčka, Rusija, Srbija, Ukrajina, Rumunija, Bugarska, Gruzija, Kipar, Severna Makedonija, Crna Gora i Moldavija, Uskrs se slavi u nedelju, 20. aprila.

Foto Shutterstock
Međutim ono što mnogo ljudi ne zna, jeste da postoji velika pravoslavna zajednica širom sveta i svaka od njih ima makar jedan običaj koji se razlikuje od drugih.
Gruzija
Uskršnji običaji Gruzina, koji važi za većinski pravoslavni narod u Gruziji, imaju mnogo sličnosti sa onima iz Srbije kao što su farbanje jaja lukovinom, odlazak na noćnu liturgiju i vođenje strogog posta.
Međutim jedan od najdragocenijih običaja smatra se pečenje slatkog hleba poznatog kao "pasha", bogate, ukusne pogače punom putera i jaja koja se tradicionalno priprema samo za Uskrs. Danas je "paška" dostupna u prodavnicama, ali bez obzira na zahtevni i dug način pripreme, mnogi i dalje vole da ih pripremaju tradicionalno u svom domu dok farbaju jaja.
Pored toga, važan deo uskršnje duhovnosti u Gruziji predstavlja i poklonjenje moštima svetitelja, čemu se pridaje veliki značaj tokom prazničnih dana.

Foto Shutterstock
Moldavija
Moldavci su bliski po kulturi i poreklu sa Rumunima, te su pravoslavni vernici ove zemlje podeljeni između Moldavske pravoslavne crkve (Moskovska patrijaršija) i Besarabskemitropolije (Rumunska patrijaršija).
Baš kao i kod nas, posna hrana i svečana noćna liturgija spada među glavnim tradicijama, a kao i u Gruziji, priprema se uskršnja pogača, a uz to i domaći kvas.
U neki krajevima Moldavije deca, kao u zapadnim zemljama za Božić, idu od kuće do kuće pevajući praznične pesme.
Belorusija
Pravoslavci u Belorusiji imaju dosta zajedničko sa Srbima, Rumunima, Moldavcima i Gruzinima što se tiče posta, liturgije, slatkog jela i farbanja jaja.
Međutim lokalni običaji poput specijalnog ukrašavanja tradicionalnim vezovima i ornamentima i priprema uskršnjeg hleba pod nazivom "kulіč" je ono što čini Belorusiju drugačijom.
Kulіč se peče u obliku visokog cilindra i nosi se u crkvu na osvećenje.

Foto: Printscreen
Etiopija
Pravoslavne braće ima i u Etiopiji.
Većina stanovnika su vernici Etiopske pravoslavne Tevahedo crkve koja važi za jednu od
najstarijih orijentalnih pravoslavnih crkava koja ne pripada vizantijskoj tradiciji.
Uskršnji post traje 55 dana i veoma je strog – bez ikakvih životinjskih proizvoda.
Uskrs se dočekuje svečano, uz noćnu liturgiju i tradicionalna jela kao što su Doro Vat, začinjena piletina, i inžera,kiseli hleb.
Za razliku od srpske prakse, bogosluženja uključuju muziku, bubnjeve i ritmički ples, što daje poseban duhovni i kulturni ton.
Eritreja
Sestrinska Etiopijskoj, Eritrejska pravoslavna crkva takođe priprada orijentalnoj pravoslavnoj tradiciji.
Uskršnji post i noćna liturgija su obavezni, kao i posebni običaji.
Molitvene povorke idu od sela do sela, nose se tradicionalne narodne nošnje i izvode se pesme poznate kao "mehelet" koju pevaju muški horovi uz pratnju bubnjeva.
Evo i kako zvuči:
Egipat
Pravoslavlje živi kroz etničku i versku manjinu u Egiptu po imenu Kopti.
Oni Uskrs slave nakon dugog Velikog posta, u skladu sa orijentalnom tradicijom.
Proslava Vaskrsenja uključuje drevne koptske liturgije, čitanje na koptskom i arapskom jeziku, uz pratnju posebne muzike i tamjana.
Uskršnja trpeza obuhvata "feseih“ (slana fermentisana riba) i "ful" (pasulj), jela koji simbolizuju obnavljanje života.
Upečatljiva je i duhovna priprema koja uključuje dane tišine i molitve.

Foto Shutterstock
Sirija
U Siriji, pravoslavnu veru ispovedaju Arapi-pravoslavci, pripadnici Antiohijske pravoslavne crkve, jedne od najstarijih patrijaršija hrišćanstva.
Uskrs se proslavlja po vizantijskom obredu, slično kao u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Međutim, običaji uključuju svečane povorke ulicama na Veliki petak, korišćenje tamjana i cveća, kao i pripremanje uskršnjih arapskih jela kao što su kube (punjeni bulgur) i knafe (slatko jelo od sira i šećernog sirupa).
Ovako izgledaju čuvene povorke:
Liban
U Libanu, pravoslavni vernici su uglavnom arapskog ili grčkog porekla, i pripadaju takođe Antiohijskoj pravoslavnoj crkvi.
Liturgija se održava u duhu vizantijske tradicije, slično kao u Siriji i Srbiji.
Ono što ih razlikuje je to da se jaja često ukrašavaju zlatom i ornamentima, a priprema se i tradicionalni desert maglibije (mleko sa pirinčem i ružinom vodom).
Uskrs u Libanu često se proslavlja u mešovitim hrišćanskim zajednicama, uz visoku toleranciju i uzajamno uvažavanje različitih konfesija.
Brazil
U Brazilu, pravoslavlje je prisutno kroz Grke, Ruse, Srbe, Libance i Sirijce, koji su se doseljavali tokom različitih perioda migracija.
U gradovima poput Sao Paula i Rio de Žaneira postoje parohije Grčke pravoslavne arhiepiskopije, Antiohijske crkve, kao i Srpske pravoslavne crkve, te se pravoslavna zajednica u Brazilu smatra najvećom u Južnoj Americi.
Običaji su slični srpskim, ali praznovanje često uključuje elemente lokalne kulture.
U nekim zajednicama, liturgije prate samba muzika, a na uskršnjoj trpezi može se naći i fežoada, tradicionalno brazilsko jelo od pasulja i mesa.
Svim vernicima želimo srećan Uskrs.
Preporučujemo

U NEDOUMICI STE? "Vaskrse" ili "voskrese"? Ovako se pravilno čestita Uskrs ili Vaskrs?
19. 04. 2025. u 21:53

ŠTA JE POMODARSTVO, A ŠTA VAŽNO U PROSLAVI USKRSA? Sveštenik rešio dilemu
19. 04. 2025. u 21:00

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)