OD GRUZIJE DO BRAZILA: Gde sve danas zvone pravoslavna zvona (FOTO/VIDEO)
U MNOGIM pravoslavnim zemljama, kao što su Grčka, Rusija, Srbija, Ukrajina, Rumunija, Bugarska, Gruzija, Kipar, Severna Makedonija, Crna Gora i Moldavija, Uskrs se slavi u nedelju, 20. aprila.

Foto Shutterstock
Međutim ono što mnogo ljudi ne zna, jeste da postoji velika pravoslavna zajednica širom sveta i svaka od njih ima makar jedan običaj koji se razlikuje od drugih.
Gruzija
Uskršnji običaji Gruzina, koji važi za većinski pravoslavni narod u Gruziji, imaju mnogo sličnosti sa onima iz Srbije kao što su farbanje jaja lukovinom, odlazak na noćnu liturgiju i vođenje strogog posta.
Međutim jedan od najdragocenijih običaja smatra se pečenje slatkog hleba poznatog kao "pasha", bogate, ukusne pogače punom putera i jaja koja se tradicionalno priprema samo za Uskrs. Danas je "paška" dostupna u prodavnicama, ali bez obzira na zahtevni i dug način pripreme, mnogi i dalje vole da ih pripremaju tradicionalno u svom domu dok farbaju jaja.
Pored toga, važan deo uskršnje duhovnosti u Gruziji predstavlja i poklonjenje moštima svetitelja, čemu se pridaje veliki značaj tokom prazničnih dana.

Foto Shutterstock
Moldavija
Moldavci su bliski po kulturi i poreklu sa Rumunima, te su pravoslavni vernici ove zemlje podeljeni između Moldavske pravoslavne crkve (Moskovska patrijaršija) i Besarabskemitropolije (Rumunska patrijaršija).
Baš kao i kod nas, posna hrana i svečana noćna liturgija spada među glavnim tradicijama, a kao i u Gruziji, priprema se uskršnja pogača, a uz to i domaći kvas.
U neki krajevima Moldavije deca, kao u zapadnim zemljama za Božić, idu od kuće do kuće pevajući praznične pesme.
Belorusija
Pravoslavci u Belorusiji imaju dosta zajedničko sa Srbima, Rumunima, Moldavcima i Gruzinima što se tiče posta, liturgije, slatkog jela i farbanja jaja.
Međutim lokalni običaji poput specijalnog ukrašavanja tradicionalnim vezovima i ornamentima i priprema uskršnjeg hleba pod nazivom "kulіč" je ono što čini Belorusiju drugačijom.
Kulіč se peče u obliku visokog cilindra i nosi se u crkvu na osvećenje.

Foto: Printscreen
Etiopija
Pravoslavne braće ima i u Etiopiji.
Većina stanovnika su vernici Etiopske pravoslavne Tevahedo crkve koja važi za jednu od
najstarijih orijentalnih pravoslavnih crkava koja ne pripada vizantijskoj tradiciji.
Uskršnji post traje 55 dana i veoma je strog – bez ikakvih životinjskih proizvoda.
Uskrs se dočekuje svečano, uz noćnu liturgiju i tradicionalna jela kao što su Doro Vat, začinjena piletina, i inžera,kiseli hleb.
Za razliku od srpske prakse, bogosluženja uključuju muziku, bubnjeve i ritmički ples, što daje poseban duhovni i kulturni ton.
Eritreja
Sestrinska Etiopijskoj, Eritrejska pravoslavna crkva takođe priprada orijentalnoj pravoslavnoj tradiciji.
Uskršnji post i noćna liturgija su obavezni, kao i posebni običaji.
Molitvene povorke idu od sela do sela, nose se tradicionalne narodne nošnje i izvode se pesme poznate kao "mehelet" koju pevaju muški horovi uz pratnju bubnjeva.
Evo i kako zvuči:
Egipat
Pravoslavlje živi kroz etničku i versku manjinu u Egiptu po imenu Kopti.
Oni Uskrs slave nakon dugog Velikog posta, u skladu sa orijentalnom tradicijom.
Proslava Vaskrsenja uključuje drevne koptske liturgije, čitanje na koptskom i arapskom jeziku, uz pratnju posebne muzike i tamjana.
Uskršnja trpeza obuhvata "feseih“ (slana fermentisana riba) i "ful" (pasulj), jela koji simbolizuju obnavljanje života.
Upečatljiva je i duhovna priprema koja uključuje dane tišine i molitve.

Foto Shutterstock
Sirija
U Siriji, pravoslavnu veru ispovedaju Arapi-pravoslavci, pripadnici Antiohijske pravoslavne crkve, jedne od najstarijih patrijaršija hrišćanstva.
Uskrs se proslavlja po vizantijskom obredu, slično kao u Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Međutim, običaji uključuju svečane povorke ulicama na Veliki petak, korišćenje tamjana i cveća, kao i pripremanje uskršnjih arapskih jela kao što su kube (punjeni bulgur) i knafe (slatko jelo od sira i šećernog sirupa).
Ovako izgledaju čuvene povorke:
Liban
U Libanu, pravoslavni vernici su uglavnom arapskog ili grčkog porekla, i pripadaju takođe Antiohijskoj pravoslavnoj crkvi.
Liturgija se održava u duhu vizantijske tradicije, slično kao u Siriji i Srbiji.
Ono što ih razlikuje je to da se jaja često ukrašavaju zlatom i ornamentima, a priprema se i tradicionalni desert maglibije (mleko sa pirinčem i ružinom vodom).
Uskrs u Libanu često se proslavlja u mešovitim hrišćanskim zajednicama, uz visoku toleranciju i uzajamno uvažavanje različitih konfesija.
Brazil
U Brazilu, pravoslavlje je prisutno kroz Grke, Ruse, Srbe, Libance i Sirijce, koji su se doseljavali tokom različitih perioda migracija.
U gradovima poput Sao Paula i Rio de Žaneira postoje parohije Grčke pravoslavne arhiepiskopije, Antiohijske crkve, kao i Srpske pravoslavne crkve, te se pravoslavna zajednica u Brazilu smatra najvećom u Južnoj Americi.
Običaji su slični srpskim, ali praznovanje često uključuje elemente lokalne kulture.
U nekim zajednicama, liturgije prate samba muzika, a na uskršnjoj trpezi može se naći i fežoada, tradicionalno brazilsko jelo od pasulja i mesa.
Svim vernicima želimo srećan Uskrs.
Preporučujemo

U NEDOUMICI STE? "Vaskrse" ili "voskrese"? Ovako se pravilno čestita Uskrs ili Vaskrs?
19. 04. 2025. u 21:53

ŠTA JE POMODARSTVO, A ŠTA VAŽNO U PROSLAVI USKRSA? Sveštenik rešio dilemu
19. 04. 2025. u 21:00

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

BILI KAO BRAĆA TRIDESET GODINA: Dejo pocepao sliku s njim - nekadašnji reprezentativac otkrio razloge svađe
LEGENDARNI fudbaler Dejan Savićević pre nekoliko godina pocepao je fotografiju sa nekadašnjim saigračem i velikim prijateljem Brankom Brnovićem.
11. 05. 2025. u 10:29
Komentari (0)