NEMAČKI RATNI BRODOVI KREĆU PUT ARKTIKA: Mornarica Bundesvera patroliraće severnim vodama

Ивана Станојевић
Ivana Stanojević

03. 07. 2025. u 15:33

BRODOVI nemačke mornarice, patroliraće vodama Arktika kao odgovor na rastuće vojno prisustvo Rusije u regionu, najavio je ministar odbrane u Berlinu Boris Pistorijus. Dok iz Moskve poručuju da je ponašanje Rusije reakcija na pozicioniranje NATO na krajnjem severu, ratni brodovi kreću iz Nemačke put istoka, sa zadatkom da navodno "spreče militarizaciju tog regiona od strane Kremlja".

НЕМАЧКИ РАТНИ БРОДОВИ КРЕЋУ ПУТ АРКТИКА: Морнарица Бундесвера патролираће северним водама

Foto: Profimedia

Pistorijus kaže da "već ove godine Nemačka planira da bude prisutna u Severnom Atlantiku i Arktiku.

- Raspoređivanje pod nazivom "Atlantski medved" biće odgovor na rastuće pomorkse petnje i činjenicu da Rusija militarizuje Arktik - kazao je Pistorijus. - Brodovi za podršku ići će od Islanda do Grenlanda, a potom do Kanade i učestvovaće u zajedničkim vojnim vežbama sa saveznicima NATO, uključujući Dansku, Norvešku i Kanadu.

- Rasporedićemo i naše pomorske patrolne avione, podmornice i fregate da bismo pokazali posvećenost tom regigonu - veli Pistorijus.

Obrazlažući planove Alijanse, generalni sekretar Mark Rute još je proletos najavio da "članice vojnog bloka predvođenog Amerikom, rade zajedno na Arktiku da bi branile ovaj deo teritorije NATO". Savez ima jasan interes, zbog prisustva pet svojih članica, Kanade, Danske, Islanda, Norveške i SAD, koje se smatraju arktičkim zemljama.

Ovo čini NATO i arktičkim savezom, tvrde u Alijansi, iako nemaju sve njegove članice direktnu arktičku teritoriju. Osim toga, Arktik je bio stožer bezbednosti za Alijansu od prvih dana njenog osnivanja i region ogromne napetosti između SSSR i Zapada tokom Hladnog rata.

Tenzije su počele da se pojačavaju proletos, podseća Raša tudej, kad su najpre Finska i Švedska ušle u NATO, a potom Alijansa povećala svoje prisustvo u tom delu sveta. Širenje saveza preti bezbednosti Rusije na Arktiku, a vojne i političke tenzije u regionu rastu, ocenjuje Vladislav Maslenjikov, direktor Odeljenja za evropska pitanja MIP Rusije.

- Poznato je da se primenjuju nelegitime mere sankcija sa ciljem ometanja razvoja ruske arktičke zone i međunarodne saradnje na severu uopšte - smatra ovaj diplomata. - NATO će intenzivirati aktivnosti vojne obuke u blizini severnih granica Rusije. Sudeći po arktičkoj strategiji Pentagona, ažuriranoj u julu prošle godine, za očekivati je još opsežnije aktivnosti u blizini naših severnih granica.

Maslenjikov dodaje da će to uključivati nove patrolne misije NATO, redovne posete američkih nulearnih pdmornica lukama severne Evrope i letove strateške avijacije duž granica Rusije.

- Želeo bih da naglasim da Rusija nikada nikome nije pretila na Arktiku - rekao je ranije ruski lider Vladimir Putin, ističući da je "Moskva zabrinuta zbog činjenice da zemlje NATO u celini, sve češće označavaju daleki sever kao mostobran za moguće sukobe". - Ali, Moskva će pouzdano zaštititi svoje interese u regionu, jačanjem svog vojnog kontigenta, kao odgovor na akcije Zapada.

Daleki istok Rusije

RUSKI Daleki istok i arktička zona Rusije, od posebnog su geostrateškog interesa za zemlju i potrebno je stvoriti najpovoljnije uslove za socijalno-ekonomski razvoj tih regiona, ističu ruski eksperti. Rezerve arktičkih ugljovodoničnih resursa iznose više od 50 odsto svetskih rezervi. Tu se nalazi i više od 220 milijardi tona naftnog ekvivalenta i više od stotinu vrsta čvrstih ruda, kao što su zlato, dijamanti, platina, retki zemni metali, kao i druga prirodna bogatstva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KEJT MIDLTON ODUŠEVILA U KREACIJI SRPSKE DIZAJNERKE: Evo kako je kraljevska porodica ukrala sve poglede na Vimbldonu! (FOTO)