TOKOM RASPUSTA - POLICIJSKI ČAS: Francuske vlasti traže način kako da izađu na kraj s razuzdanom omladinom

Vlasti u više francuskih gradova uvele su zabranom izlaska za maloletnike bez pratnje u večernjim satima, pod pretnjom novčane kazne za roditelje.

ТОКОМ РАСПУСТА - ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС:  Француске власти траже начин како да изађу на крај с разузданом омладином

Foto: Tanjug

Sukobi maloletnih bandi s građanima i policijom, kao što je to nedavno bio slučaj u Limožu, ali i međusobni obračuni razuzdane mladeži u više francuskih gradova početkom letnjeg školskog raspusta, naterali su lokalne vlasti u nekoliko opština i gradova širom zemlje da za određene uzraste maloletnika uvedu policijski čas.

Tako je u mestu Sent Uan na Seni od 17. jula na snazi zabrana kretanja za mlađe od 16 godina od 23.30 do 6 sati ujutro. U mestu Trijel, na ulicu bez pratnje tokom noći ne mogu mlađi od 18 godina. Policijski čas uveden je i u Nimu gde je tokom poslednjih meseci bilo više obračuna vatrenim oružjem. Lokalne vlasti kažu da su mnogi roditelji zahvalni zbog ovakve odluke, jer ni sami više ne znaju šta da rade sa nedokazanom decom. 

Nedavno je u jednom od uzavrelih kvartova u Limožu došlo do prave urbane gerile, što je podstaklo dalje širenje policijskog časa. Na važnom regiononalnom putu okupilo se čak oko stotinak maskiranih napadača, koji su pravili opšti haos i napadali zgranute vozače koji su tuda prolazili.

Udarali su im po automobilima bejzbol palicama, razbijali karoserije i šoferšajbne. U pojedinim kolima nalazile su se čitave porodice sa malom decom koja su bila šokirana prizorom. Jedan od vozača je bio primoran da napusti vozilo i isprazni džepove, a posle toga su napadači odjurili njegovim automobilom koji je kasnije pronađen nešto dalje, zapaljen.

Tek posle toga došlo je do haosa. Intervenisala je policija osposobljena za reagovanje u slučaju nereda. Njih su izgrednici gađali vatrometom ispaljenim iz lansirnih rampi, što, ako se usmeri direktno na ljude, može da bude pravo oružje. Uzraćeno im je gumenim mecima i dimnim bombama. Sukobi sa snagama reda su trajali od deset uveče sve do četiri ujutro. Devet policajaca je povređeno.

Podneto je desetak prijava. Nijedan vozač nije zadobio fizičke povrede, ali su mnogi prijavili psihičke posledice. Otvorena je istraga, ali se mnogi policajci žale da su sudije previše popustljive i da takvi delikventi brzo zarše natrag na ulici, zadajući iznova glavobolju, i građanima, i čuvarima reda.

Kvart u kome se dogodio napad u Limožu poznat je po dilovanju drogom, ali ono što se desilo na ulici prema prvim nalazima istrage nema veze s tim. Tek se ispituje razlog za ovaj fenomen. Do sada je bilo više međusobnih obračuna različitih bandi na ulicama francuskih gradova, koje je policija s mukom razdvajala.

Gradonačelnik Limoža Emil Rože Lomberti, iz redova desničarskih republikanaca, opisuje naselje u kome se dogodio napad kao kvart velikog sirimaštva i zonu bezakoanja u kojoj u velikom broju žive mladi iz imigracije. Kaže da su mladi tu organizovani po svojim pravilima, da imaju strukturu, plan i program funkcionisanja. Posle svega ovde je tokom letnjeg raspusta uveden policijski čas za mlađe od 13 godina.

O velikim događajima, kao što su proslava Nove godine, Dana Republike ili posle nekih važnih sportskih dešavanja, kao što je to bilo kada je PSŽ osvojio Ligu šampiona, izgrednici u grupama u velikim francuskim gradovima, a pre svega u Parizu, umeju da koriste vatromet kao oružje i gađaju prolaznike, ali i policiju. Bilo je i ozbiljno povređenih. Iskustvo u tim trenucima je zaista impresivno, u negativnom kontekstu. Ako se u tada zateknete u automobilu, jedino što vam preostaje je da sagnete glavu i "naslepo" pritisnete gas što jače, dok tik iznad vaše glave fijuču vatrene strele.

Mnogi, poput gradonačelnika Lombertija, smatraju i da je policijski čas neefikasna mera, jer mladi u grupama to umeju da izigraju, naročito u naseljima gde policija ne zalazi. Mnogobrojni roditelji u ovakvim slučajevima nemaju moć da zaustave malog delikventa da izađe napolje. U mestu Bezije na jugu Francuske, međutim, policijski čas za mlađe od 13 godina je na snazi još od 2024. godine, i gradonačelnik Rober Menar, tvrdih desničarskih nazora, ističe da je sasvim zadovoljan ovom merom, a da mu žitelji ovog mesta čestitaju na čvrstoj ruci.

UDARCI PO DžEPU

Mnogi od izgrednika su maloletni, neki nemaju ni 14 godina. Zato se odavno vodi polemika kako sankcionisati njih, ali i njihove porodice zbog neobavljanja roditeljske ili starateljske dužnosti. Iz redova suverenističke desnice predlagali su i da takve porodice ostanu bez socijalne pomoći, ali vlast i krajnja levica ukazuju da bi tako bile kažnjene čitave familije, među njima i lepo vaspitana braća i sestre prestupnika, koji s tim nemaju ništa.   

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„UŽIVAJ, RECIKLIRAJ I ODGOVORNO KONZUMIRAJ“ poruka Apatinske pivare sa 31. Drinske regate