BOŽE PRAVDE NA PRVOJ MODERNOJ OLIMPIJADI: Srpska delegacija je 5. aprila 1896. doživela ovacije u Atini a nisu je činili sportisti
SRPSKA zastava zavijorila se pre tačno 127 godina, 5. aprila 1896, na otvaranju prvih modernih Olimpijskih igara u Atini, iako Kraljevina Srbija nije imala svoje sportiste na takmičenjima.

vikipedija
Uprkos tome ona je imala poseban status zemlje-učesnice jer je Olimpijadi dala delegata najvišeg ranga samog kralja Aleksandra Obrenovića. Ađutant mu je bio major Živojin Mišić, budući srpski vojvoda.
Sport je u vreme obnove Olimpijade bio mnogo više od igre. Prisustvo i podrška Olimpijskim igrama od vladara Srbije, "balkanskog Pijemonta" nacionalnog oslobođenja, dalo je ovom sportskom događaju ogroman međunarodni značaj.
U trenutku kada su grčki kralj Đorđe i srpski kralj Aleksandar izašli u ložu stadiona u Atini, gde se među ostalima vijorila i zastva Srbije, prolomile su se ovacije i odsvirana je himna "Bože pravde". Sve grčke novine su na naslovnim stranama izveštavale o podršci srpskog kralja Olimpijadi kao o prvorazrednom događaju, a jedan list je objavio i dirljive stihove: "Živeli Srbi i Grci, živele Olimpijske igre dedova i očeva naših i igre potomaka naših".
Sastav srpske "olimpijske delegacije" odredila je njihova druga ,tajna, misija: spasavanje Hilandara.

Foto: Vikipedija
Srpska carska lavra tada je grcala u strahovitim dugovima i ostala je na minimalnom broju srpskih kaluđera. Turci, koji su još uvek vladali Atosom, uveli su hermetičke sankcije Hilandaru i sprečavali da mu Srbija šalje novac i monahe. Po svetogorskim zakonima, u slučaju da manastir ne može da isplati dugovanja, ili da broj kaluđera Srba padne ispod osam, automatski bi izgubio status Srpske carske lavre i prešao bi u tuđinske ruke. Najveće ambicije pokazivali su Bugari, koji su u tome imali tursku podršku, ali su slične ambicije imali i Grci, pa i Rusi.
Podlu računicu je pokvarila srpska "olimpijska delegacija" na čelu sa kraljem Aleksandrom koja je u vojničkim uniformama i pod oružjem iznajmila ribarski brod i donela Hilandaru novac kojim su isplaćeni dugovi i poslednjem času sačuvana Nemanjina zadužbina.
PRVI SRPSKI OLIMPIJCI

vikipedija
Pratnju mladog kralja Aleksandra činile su izuzetne ličnosti, koje su ostavile dubok trag u srpskoj istoriji, počev od ađutanta majora Živojina Mišića, budućeg vojvode i nosioca pobede srpske vojske u Prvom svetskom ratu. Maršal Dvora bio je drugi budući veliki vojskovođa Balkanskih ratova i Velikog rata, pukovnik Mihailo Rašić. U pratnji su bili i Ministar vojni general Momčilo Franasović, predsednik Srpske kraljevske akademije Milan Đ. Milićević, dr Đoka Jovanović sa Medicinskog fakulteta u Parizu.
U čast ovog događaja podignuta je velika spomen česma na putu od luke Hrusije ka Hilandaru, na mestu gde su se sreli srpski "olimpijci" i srpski monasi Hilandarci.
Kuriozitet obnovljene Olimpijade je i podatak da je jedini Sloven koji je na njoj osvojio medalju bio arhitekta i svestrani sportista Momčilo Tapavica, Srbin iz Austro-ugarske, potomak šajkaša sa Vojne granice iz Nadalja u Bačkoj.
On je sportom počeo da se bavi kao gimnazijalac u Novom Sadu, a postao je jedan od najpoznatijih atletičara u Budmpešti gde je studirao arhitekturu kao stipendista Matice srpske.
On je uvršten u trinestoricu članova olimpijskog tima Ugarske, a Ferenc Kemenji, potpredsednik MOK i generalni sekretar Olimpijskog komiteta Ugarske, sećao ga se u memoarima: "Ovaj kršni momak, na čijim su prsima pucala dugmad i šavovi gardijske uniforme pod pritiskom nabujalih mišića, bio je veliki drug, ali i veliki strah za drugove u kasarni. Znao je da nosi pod miškom po dva pitomca i sa njima da optrči dva-tri kruga oko poligona za gađanje. Niko mu nije bio ravan u rvanju, a još manje u dizanju tereta i bacanju kamena s ramena. Bavio se raznim granama sporta i bio je umno i fizički iznad svojih vršnjaka, a kao diplomirani arhitekt nadvisio je intelektualno neškolovane u gardi. Zatim, kao najistaknutiji član Saveza za telesno vaspitanje, postao je pojam u očima vojnika".

vikipedija
Kao jedinu Momčilovu manu Kemenji je naveo to što je precenio svoju snagu. Bio je prijavljen za atletska takmičenja: skok u dalj, skok s motkom, bacanju kugle, a zatim u rvanju, dizanju tegova sa jednom i sa dve ruke, kao i u tenisu, u kome je iako ozbiljno povređen osvojio bronzu.
- Sve je želeo da reši na brzinu, pa je jednom rukom želeo da digne teg opterećen za dizanje sa dve ruke. U trenutku izbačaja, pukao mu je mišić u ramenu. Popodne je trebalo da diže teg sa dve ruke. Svi su ga nagovarali da ne izađe na megdan sa teškom povredom. Stao je u stroj dizača i osvojio peto mesto koristeći praktično samo desnu ruku i podigavši 80 kilograma. Dva dana kasnije, stao je na strunjaču s čvrsto zamotanim desnim ramenom i u rvanju se plasirao na četvrto mesto. Da se nije igrao svojom snagom, Tapavica bi sigurno doneo bar dve zlatne medalje Ugarskoj- sa žaljenjem se sećao Kemenji.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (1)