FARMA MIKRO-BILJA NA KANCELARIJSKOJ POLICI: Mladi Kikinđanin doneo iz Holandije neobično iskustvo sa gajenjem posebnih vrsta povrća
KIKINĐANIN Norbert Buš (22) drugačiji je od svih povrtara na severu Banata. On ne gleda u nebo kakvo će vreme biti i ne boji se da će povrće koje uzgaja potopiti kiša, potući grad ili spržiti sunce.
Ne ide na njivu, ne koristi motiku ni mašine, a ne radi ni ispod plastenika. Njegove biljke rastu u kancelariji. Na polici. Ovaj mladi Kikinđanin ima malu urbanu farmu i gaji mikro bilje. Ono koje je vrlo mlado i nisko, ali veoma zdravo za ishranu. Iskustvo o ovakvoj proizvodnji doneo je iz Holandije.
- Radeći kao konobar u restoranu video sam da se takvo povrće služi kao salata. Po povratku kući, zasadio sam manju količinu za svoju porodicu da vidim da li će mi to uspeti i kako ću se snaći. Dodatno sam proučio neke detalje i kada sam ubrao prve količine počeo sam da širim priču, da nudim prijateljima da probaju, uzorke sam delio restoranima, a krenuo sam i na bazare hrane. Tako sam stekao prve kupce. U Beogradu i Novom Sadu mnogo više se zna o ovom povrću i više se koristi nego u Kikindi - priča Norbert.
Iz Holandije se vratio jer su mu nedostajali porodica, prijatelji i društvena strana života. Odlučio je da ne popravlja elektroniku na vozilima, za šta se školovao i da ne nosi konobarsku kecelju, nego je formirao mini-farmu za proizvodnju jestivog mladog povrća u kontrolisanim uslovima. Sada redovno uzgaja grašak, kupus, rotkvice, luk. Po porudžbini sadi i cveklu, rukolu, šargarepu...
- Prednost ovakvog povrća je u tome što se ne prska. Gaji se u zatvorenom prostoru, od hemijski netretiranog semena. Sve se radi u čistim uslovima, na radnoj površini - opisuje mladi povrtar. Njegove leje i gredice nisu u baštama ili na velikim parcelama, već povrće seje u posude, koje se najpre drže u tami, a onda im stvara optimalne uslove za rast. - Biljke moraju da imaju idealne uslove. Čisto seme seje se u čistu zemlju. Temperatura prostorije da je oko 25 stepeni, odgovarajuća vlažnost vazduha i svetlost, ali ne celodnevna. Moja "njiva" mora da ima dan i noć, jer mikro biljkama treba najpre tama, dok ne proklijaju, a onda se iznose na svetlost.
Veštački se simuliraju uslovi kao u prirodi, smena dana i noći. Potrebni su još voda i znanje, jer ako se s nečim pretera, sve može da se ubuđa. Prednost ovakve proizvodnje je u tome što traje cele godine u kontrolisanim uslovima - nabraja Buš. Njegova urbana farma za sada ne donosi zaradu, ali mladi Kikinđanin zna da je svaki početak težak i nada se da će ostvariti sigurnu proizvodnju i prodaju. Strpljiv je i uveren da će biti dovoljno onih koji žele da vrlo mlado povrće koriste u ishrani, jer ih je sada sve više i više.
- Saditi se može u bilo kakvu posudu. Seme se sipa gusto, ali ne pregusto da bi biljke mogle da dišu. Zasad se pokrije drugom posudom da gura seme u zemlju i ostavlja se u mraku. Posle tri, četiri dana pojavi se klica i tada se prebacuje na sunce. Od sadnje do berbe potrebno je od devet do 14 dana, za neke vrste i do 21 dan - precizira mladi Buš.
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)