MOST OD PROŠLOSTI DO DIGITALNOG DOBA: U Beogradu danas se otvara izložba povodom 70 godina kinesko srpskih diplomatskih odnosa

Dragana Matović

10. 04. 2025. u 11:00

MALO koja zemlja danas tako prirodno spaja drevnu kulturu i novetehnologije kao što to čini Kina.

МОСТ ОД ПРОШЛОСТИ ДО ДИГИТАЛНОГ ДОБА: У Београду данас се отвара изложба поводом 70 година кинеско српских дипломатских односа

Instituta za grafičke komunikacije iz Pekinga

Taj most između vekova bićepredstavljen i u Beogradu: izložba "Svetlost prijateljstva: 70 godinakinesko-srpskih odnosa kroz holografiju" otvora se večeras u Muzejunauke i tehnike. Postavka pruža publici retko vizuelno iskustvo: šetnjukroz istoriju, kulturu, prirodu i inovacije. Umetnički radovi izrađenikao holografske trodimenzionalne slike oživljavaju mitske i istorijskelikove, spomenike, maske, prirodu...

U trodimenzionalnoj igri svetlosti biće prikazani rekonstrukcija drevnih kineskih artefakata i figura Bude, razne geometrijske forme, pesma Imagine Džona Lenona, Spomenik Kosmajskom partizanskom odredu, Nikola Tesla... Multimedijalnu postavku čini 70 holografskih eksponata, a izložbu je priredio Centar za holografsku umetnost Pekinškog instituta za grafičke komunikacije iz Kine.

- Uz pomoć najasvremenije holografske tehnologije, posetioci će moći da uživaju u magičnom svetu svetlosti i senke i da na taj način dožive inovativni duh i prijateljstvo koji povezuju naše zemlje - kaže Lidija Jakšić iz Muzeja nauke i tehnike. - Izložba prevazilazi vreme i prostor, osvrćući se na slavnu istoriju kinesko-srpskog prijateljstva, dok zajedno gledamo u budućnost nastavljajući saradnju u nauci, tehnologiji i kulturi.

Instituta za grafičke komunikacije iz Pekinga

 

Izložba je, može se reći, ekskluzivna, namenski pravljena za Muzej nauke i tehnike u Beogradu. Tim kineskih majstora za svetlosne efekte koje predvodi Šuo Vang, predavač na Pekinškom institutu za grafičke komunikacije osmislili su ne samo vizuelna čuda, već i poruke koje povezuju Srbiju i Kinu.

- Hologrami su raspoređeni u celom muzeju i prilagođeni su stalnoj muzejskoj postavci - ističe Jakšić. - Na izložbi će biti prikazan kineski bog bogatstva Cajšen, kao i holografska restauracija oštećenja porcelanskog tanjira. Ovaj inovativni pristup pomaže očuvanju spomenika kulture dok demonstrira kako tehnologija pomaže u revitalizaciji kulturnog nasleđa. Zanimljive su i holografske rekonstrukcije drevnih kineskih artefakata poput maske Sanksinduija, koja je deo kulturnog identiteta Pekinga, zatim papuča Neilianšeng i keramičkog skladišta žita iz dinastije Han. Njihovim oživljavanjem u digitalnom prostoru, kulturno nasleđe dobija novi život - ali ne u muzejskoj tišini, već u interakciji sa savremenim posmatračem.

Instituta za grafičke komunikacije iz Pekinga

 

Posetioci će moći da vide kako se kroz holografiju oživljava trenutak kada crveni ždral širi krila. Ideja umetnika je da ih na taj način podstaknu da razmišljaju o zaštiti ugroženih vrsta životinja i njihovih staništa. Nekoliko koraka dalje pojaviće se hologram sa likom Nikole Tesle. Njegov portret, sastavljen od više od njegovih 1.000 izuma, doslovno će vibrirati u svetlu, kao da naučnikova energija nije nestala, već nastavlja da komunicira sa nama.

Golub mira

AUTORI izložbe prikazaće goluba (simbol mira) u letu uz pomoć svetlosti, sugerišući da mir nije statičan, već vizija koja treba stalno da se neguje. Hologrami izrezbareni u obliku listova su eho drugih izložbi. U paru sa golubom mira, oni čine harmoničan prikaz mira i prijateljstva.

Spomenik Kosmajskom partizanskom odredu, delo arhitekte Gradimira Medakovića i vajara Vojina Stojića biće prikazan kao holografska skulptura koja vizualizuje njegovu geometrijsku snagu i avangardni duh. Taj betonski cvet otpora iz 1971. sada je, pomoću svetlosne projekcije, pretvoren u glasnik novih veza između naroda. Kako kažu autori, upravo taj spoj prošlosti i budućnosti otvara prostor za novi dijalog, onaj između herojske istorije i digitalnog doba.

Instituta za grafičke komunikacije iz Pekinga

 

Deca, dinosaurusi, matematika

DEO izložbe posvećen je najmlađima. Za decu od tri do šest godina pripremljena je holografska interaktivna igra "Holofajnd" koja projektuje 3D slike. Zvezde, dinosaurusi i patke u letećim kartama pozivaju decu da uče sabiranje i oduzimanje kroz igru. Kroz nezavisno istraživanje i interakciju roditelja i dece, konkretne vizuelne prikaze (broj zvezda) postepeno prelaze u apstraktne jednačine (1+2=3), povezujući intuitivno sagledavanje i logičko razmišljanje.

Posetioci će moći da uživaju i u laserskom šouu, da vide holografski "sir", svojevrsni omaž godini Pacova u kineskom horoskopu, kao i oštećeni porcelanski tanjir koji će virtuelno biti "restauriran". Autori izložbe su na taj način želeli da pokažu kako savremene tehnologije mogu da spase kulturno nasleđe od zaborava.

Centralni motiv izložbe je - povezanost. U delu Connectedness, umetnici spajaju srpske i kineske motive u jedinstven holografski uzorak, pokazujući da umetnost prelazi sve granice - i državne i vremenske. A, tri seta letećih slova - "HOLOGRAFIJA", "SEDAMDESET" i "PRIJATELjSTVO" - oživljavaju tri teme: holografsku tehnologiju, 70. godišnjicu saradnje i prijateljstvo između između Kine i Srbije.

Izložba će biti otvorena do kraja ovog meseca.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ITALIJU TRESE AFERA OKO NAMEŠTANJA MEČEVA: U dokumentima i ime ovog srpskog fudbalera