PRVO MORAVAC, PA ĆIRILICA: "Mladost", najstarije srpsko aktivno kulturno-umetničko društvo u Parizu, četiri decenije neguje tradiciju
Srpska nošnja, pogača i so. Tako članice i članovi srpskog Kulturno-umetničkog društva "Mladost" iz Pariza, osnovanog na Đurđevdan, dočekuju goste na svojim priredbama i o velikim događajima, kao što su proslava Sretenja u rezidenciji ambasadora Srbije ili dana Svetosavlja na brodu na Seni.

Foto: Goran Čvorović
"Srpski" Pariz ne ide bez "Mladosti". Više od 45 godina u ovom ansamblu u Gradu svetlosti neguju našu tradiciju, jezik, običaje. Neizostavni su činilac uspešnog funkcionisanja naše dijaspore.
- Cilj nam je da, osim igre i pesme, sačuvamo srpski jezik, veru i običaje – kaže za "Novosti" predsednik kluba Željko Ivović.
Mnogi mališani, kada prvi put dođu, govore srpski, ali neki i ne baš tečno, naročito oni iz mešovitih brakova, kada je jedan od roditelja Francuz.
- Ali, uz foklkor i pesme, i oni se polako oslobađaju i počinju da sklapaju rečenice na jeziku koji možda i ne koriste dovoljno u porodicama. Nastojimo da radimo isključivo na srpskom jeziku i da jezičko nasleđe probudimo u njima. I, uspevamo u tome – dodaje naš sagovornik.
Neki, tako, prvo nauče moravac, pa ćirilicu.

Foto: Goran Čvorović
Mladost je osnovana 1979. godine. Spremaju se da ovih dana proslave punih 46 godina postojanja. U četiri ansambla - dečjem, omladinskom, izvođačkom i rekreativnom, aktivno je 69 igrača.
- Nekada ih je bilo i više, u nekim periodima i manje, najmanje četrdesetak, nikad ispod tog broja. Sada se polako penjemo, i cilj nam je da dođemo do sto članova – kaže Ivović.
U dečji sastav se primaju deca već od 6 godina.

Foto: Goran Čvorović
- Većinom su rođena ovde, čak i njihovi roditelji. Imamo i treću, pa i četvrtu generaciju. Najviše ih je iz Srbije, ali ih ima i rodom iz Crne Gore, Republike Srpske i BiH. Ranije smo imali i decu iz Makedonije. Bilo ih je sa celog prostora Balkana.
Dovode ih roditelji, ali dolaze i sami.
- Mnogo toga o nama saznaju preko društvenih mreža. A naša najbolja reklama su koncerti. Posle svakog velikog nastupa, uvek nam se prijavi nekoliko novih članova. Neki ostanu, neka odustanu zbog drugih obaveza, ali važno je da se interesuju.

Foto: Goran Čvorović
Ima i roditelja koji decu dovode zbog nostalgije. Usmeravaju ih i oni koji su već igrali foklor. Neki mališani i sami osete potrebu i želju da dođu, naročito kada im se neko od drugova time već bavi. Oduševe ih nošnje, nastupi, putovanja.
Tako se i oni brzo uključe u ritam igre i jezika koji odzvanja nedeljom od 10 do 12 sati, a kasnije i utorkom i petkom, za starije, u sali u ulici Ašero u pariskom 19. arondismanu. Sve koncerte, članovi ovog kulturno-umetničkog društva priređuju u pariskim pozorištima.

Foto: Goran Čvorović
- Nastupamo isključivo u teatrima, gde se akcenat stavlja na folklor, igru i pesmu. Više volimo teatar, s manjom zaradom iako se od nje izdržavamo, nego da u prvom planu budu roštilj i igranka u velikim salama. Nema ništa lepše neko kada se ugase svetla u sali, i upale ona na binu, i deca izađu na pozorinicu u dva bloka od po 45 minuta, da pokažu šta umeju, da predstave kulturu svog porekla i na kraju dobiju glomoglasan aplauz – veli Ivović.
"Mladost" je poznata po tome što organizuje velika putovanja za svoje članove. Srpski folklor iz Pariza predstaljali su u ^ikagu, San Dijegu, Los Anđelesu, Majamiju. U Evropi nema dela koji nisu obišli – London, Beograd, Herceg Novi, Novi Sad, Italiju. Ove godine, početkom juna, spremaju se na turneju u Vankuver. Već su uzbuđeni zbog otkrivanja novih horizonata i druženja s vršnjacima istog porekla na drugom kontinentu.

Foto: Goran Čvorović
- Sve što uspemo da zaradimo na koncertima, ulažemo u finansiranje putovanja. Mnogo nam pomažu i roditelji, a vršimo i razmenu sa lokalnim klubovima – naglašava naš sagovornik.
Tako se snalaze i za koreografije. Mnoge su nasledili. Poslednjih godina su uspeli da nabave još tri. Uradio im ih je Nebojša Petrović Điki koji živi u Beču, veliko ime srpskog foklora. Na sličan način dolaze i do nošnji.

Foto: Goran Čvorović
- Imajući u vidu da smo najstarije aktivno srpsko folklorno društvo u Parizu, puno toga ostalo je u fundusu. Uspeli smo poslednjih godina i da kupimo još tri kompleta. Nošnje nabavljamo iz Srbije, od onih koji se profesionalno bave njihovim šivenjem. Deo novca smo dobili i od Vlade Srbije i zahvalni smo im na toj pomoći. Ako se dobro pazi, nošnja može da traje i po petnaestak, dvadeset godina – ističe Željko Ivović.

Foto: Goran Čvorović
Poslednji nastup imali su u februaru, a sledeći je zakazan već 29. maja, u pozorištu "Sen Leon" u pariskom 15. arondsimanu. Biće to tradicionalni devedesetominutni koncert u kome će se predstaviti sve kategorije. U prethodnom nastupu akcenat je bio na dečjem ansamblu, a sada je na starijima. Na programu su "Igre iz okoline Beograda", "Banatski motivi", "Ero s onoga svijeta", "Vlaške igre iz okoline Negotina", "Kobišnica", "[aljive igre iz Vojvodine", "Igre iz okoline Niša" i "Igre iz centralne Srbije". Po običaju, mladostaši će da igraju, a Parižani da aplaudiraju.

Foto: Goran Čvorović
PREŠAO S ROLINGA NA PIRUETU
Cela porodica Ivović je uključena u rad "Mladosti". Koordinator i sekretar kluba je Željkova supruga Aleksandra koja je u klubu aktivna preko 30 godina. Umetnički rukovodilac je njihova kćerka Valentina. Potpredsednik je, inače, Filip Paunović, a blagajnica Ivona Blagojević. Željko Ivović je u upravi Mladosti od 2018, a od 2020. je predsednik. Srbin je iz Herceg Novog, a u Francuskoj živi od 2000. godine. Bavio se profesionalno košarkom. Igrao je za Primorje. Sin Nikola, takođe košarkaš, igrao je za reprezentaciju Srbije ispod 16 godina, a nastupao je za francuski tim Levaloa, dok je i dalje folkloraš "Mladosti".

Foto: Goran Čvorović
- Supruga Aleksandra je godinama bila u folkloru, a i deca Valentina i Nikola su od malih nogu počeli time da se bave, tako sam i ja uz njih prešao s košarke na folklor. Slično je, samo bez lopte. Roling sam zamenio piruetom – šaljivo zaključuje Željko Ivović.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)