RANO OTKRIVANJE RAKA KOŽE: Bijeljinska bolnica nabavila najsavremeniji dermoskop
U CILjU poboljšanja usluga korisnicima JZU Bolnica "Sveti vračevi" Bijeljina nabavila je najsavremeniji dermoskop za rano otkrivanja karcinoma kože.

Foto: V. Mitrić
Aparat poslednje generacije američke firme "Canfild" u značajnoj meri će olakšati dijagnostiku svih tumorskihpromjena na koži (keratoza, dermatofibroma, hemangioma, bazocelularnih, odnosno planocelularnih karcinoma i drugih promena).
- Naša ustanova je dugo čekala na ovaj aparat i zahvaljujući, pre svega, zalaganju direktora bolnice profesor dr Zlatka Maksimovića, koji je imao sluha za potrebe Sluzbe za dermatologiju , mi smo dobili dermoskop najsavremenije generacije sa mogućnošću digitalnog mapiranja - kaže primariju dr Nela Mitrović, pomoćnik direktora za medicinske poslove, koja je navela da je dermoskopija najznačajnija za rano otkrivanje melanoma, raka kože, koji spada u grupu najagresivnijih malignih tumora i najrezistentnijih na terapiju.
Prema rečima šefa Službe za dermatologiju bijeljinske bolnice dr Mirice Stojisavljević indikacije za dermoskopski pregled postavlja dermatolog nakon kliničkog pregleda, a na pacijentima je da sve promene na koži na vreme uoče i pravovremeno se jave lekaru. Ona je navela da je mogućnost dermoskopa da razgraničava malignu od beningne lezije, pa čak i da omogući dijagnostiku nekih drugih oboljenja u sklopu dermatologije, koji nisu tumorskog porijekla.
- Usluga deramtoskopije biće dostupna svim osiguranicima, preko uputa od porodičnog lekara, ali i neosiguranim po ceni utvrđenoj našim pravilnikom, a koja je veoma popularna - istakla je dr Stojisavljević.
Ona je navela da je ranim otkrivanjem malignih tumora kože stopa preživljavanja daleko veća, poredeći podatke iz Evrope gde se melanom otkriva u fazi debljine od 1 milimetra, dok je kod nas 3 milimetra. Svake godine u svetu se bileži rast novooboljelih od karcinoma kože za 4 odsto, a najčešći faktori rizika su ultravioletno zračenje, upotreba solarijuma i genetski faktori.

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

LjUDI, ŠTA SE OVO DESILO? Erdogan uhvatio Makronov srednji prst i - ne pušta! Snimak rukovanja postao hit na društvenim mrežama (VIDEO)
"DIPLOMATSKI" stisak.
19. 05. 2025. u 16:40 >> 16:48
Komentari (0)