U RUDOM (NE) SLAVE PETROVDAN: Hoće li predstojeći praznik na desnoj obali Lima biti obeležen kao i do sada?
U RUDOM su počele propratne kulturno-sportske manifestacije, kojim se obeležava 109 godina od proslave Petrovdana.
Foto: R. Milović
Krenulo se turnirom u odbojci na gradskoj plaži Kolovrat, a u danima do Petrovdana igraće se mali fudbal i šah. U Domu kulture su najavljene promocijke tri knjige domaćih autora, Jovane Lazović, Dragana Paponjka i Radomira Jagodića.
Uslediće i izložba slika Galerije iz Višegrada, a potom i koncert KUD-va iz Lazareva, Knića, Priboja i Rudog.
Na Petrovdan 12. jula slavski kolač će se lomiti u crkvenoj kući koja obeležava 109. godinu od izgradnje crkve Svetih apostola jevanđelista Petra i Pavla koja je izgrađena na desnoj obali Lima pošto je staru crkvu na levoj obali reke, kao i dve džamije i oko 400 kuća, odneo Lim 1896. godine
Održaće se i svečana sednica SO Rudo, a pod znakom pitanja je održavanje tradicionalnog vašara, koji je „službeno“, od strane odbornika i načelnika Dragoljuba Bogdanovića, najavljen sa 120 učesnika, mada „ulaznice“ za slavlje kod Crkve, a ni na ulazu u grad, niko ne daje.
Sudeći po tome da su šatre u crkvenoj porti postavljene kao u najsrećnija vremena, ostaje da se vidi, šta će biti ove godine od Petrovdanskog vašara, koji jedino nije održan prošle godine zbog pandemije virusa korona.
Preporučujemo
"SRPSKA SE TRUBA S KOSOVA ČUJE" ZA POBEDNIKA MATEJU: Oboren rekord na Gazivodama - Stotine mladića i devojaka plivalo za Časni krst (VIDEO)
PLIVANjE za Časni krst održano je tradicionalno na jezeru Gazivode. Ovogodišnji pobednik je Mateja Kasalović.
19. 01. 2026. u 13:55
KALINKA JE IMALA 14 GODINA KAD JE BRUTALNO UBIJENA: Otac 30 godina istraživao zločin, svi ga smatrali ludim - prava istina je šokirala svet!
ANDRE Bamberski je penzioner, a tri decenije života je posvetio razotkrivanju smrti svoje ćerke.
19. 01. 2026. u 13:58
Šta znači kad je na Krstovdan VEDRO I VETROVITO
KRSTOVDAN, koji se obeležava 18. januara, jedan je od onih praznika u srpskoj tradiciji koji tiho, ali snažno povezuje veru, prirodu i čoveka. Iako često ostaje u senci Bogojavljenja, Krstovdan u narodnom pamćenju nosi jednaku simboliku, kao dan kada se sudbina godine “zapečati”, a voda, vetar i nebo postaju glasnici onoga što dolazi.
18. 01. 2026. u 11:39
Komentari (0)