SVE VIŠE DEVOJAKA U KOPAČKAMA: U Srpskoj registrovano osam ženskih fudbalskih klubova koji igraju u Prvoj ligi

D. KALINIĆ

07. 07. 2022. u 09:23

PRVA asocijacija na pomen reči "fudbal" svakako su muškarci i derbiji koje igraju na svetski poznatim stadionima.

СВЕ ВИШЕ ДЕВОЈАКА У КОПАЧКАМА: У Српској регистровано осам женских фудбалских клубова који играју у Првој лиги

Članice ŽFK Borac, Foto ŽFK Borac

Međutim, u poslednje vreme, bez obzira na to što u Republici Srpskoj i dalje živi mit da je fudbal isključivo muški sport, sve više devojaka, i to mladih, odlučuje da obuče dres nekog tima ili telefon u ruci zameni zastavicom i pištaljkom i sudi fudbalske utakmice.

U Srpskoj je trenutno registrovano osam ženskih fudbalskih klubova koji igraju Prvu žensku ligu, kažu za "Novosti" u Fudbalskom savezu RS.

Nataša Valjić, direktorka ŽFK Borac kaže da je fudbal zavolela preko supruga Ognjena, koji je fudbalski sudija u BiH. A, jednom kada se uđe u krug tog sporta, lako se postane deo fudbalske priče.

- Ljudima iz fudbala je bilo neobično da jedna mlada žena počinje da radi u muškom sportu, ali kada su to prihvatili, izgleda kao da sam deo toga uvek i bila - kaže Nataša.

Kako kaže, mit o tome da je fudbal muški sport, nažalost, i dalje postoji na našim prostorima.

- Žena u fudbalu ima vrlo malo, ali već je veliki pomak napravljen. Mojim imenovanjem na mesto direktora ŽFK Borac, prvi put je žena na toj poziciji - ističe Valjićeva i dodaje da fudbalski savezi RS i BiH žele da unaprede ženski fudbal.

Nataša Valjić, Foto ŽFK Borac

Zainteresovanost devojaka u Srpskoj za fudbal u poslednje vreme je sve izraženija.

- Zainteresovanost devojaka u fudbalu nije samo u igračkom smislu, sada ih imamo i u ulozi delegata i fudbalskih sudija gde nižu velike uspehe. Tanja Račić, fudbalski sudija iz Banjaluke, već je nekoliko godina na listi FIFA sudija - kaže Valjićeva.

ŽFK Borac je osnovan 1998. godine da bi krajem 2000. prestao sa radom, potom 2011. grupa entuzijasta osniva ŽFK Banjaluka, da bi u julu 2020. taj klub postao deo porodice FK Borac. U svojoj istoriji je nekoliko puta bio vicešampion BiH, finalista Kupa BiH, osvajač Kupa RS i šampion RS.

Njena poruka mladim devojkama koje prezaju od osuda društva i kriju svoju ljubav prema fudbalu je da su dobrodošle.

- Možda se smatra da je muški sport, ali vreme je za lepši fudbal - zaključuje Valjićeva.

Una Milana Pijević (24) iz Prijedora fudbal je zavolela dok je bila mala devojčica, kada ga je često igrala sa dečacima.

- Mama mi je stalno govorila da je rodila manekenku, a ne fudbalera sa krivim nogama. To mi i sada neretko spomene - kaže ova mlada devojka za "Novosti".

Na naše pitanje o tome koliko je teško biti devojka fudbaler u RS, Una kaže da je odgovor veoma složen i da je na prvu ruku mnogima čudno što devojke treniraju fudbal.

- Ranije u našem gradu nije bilo ženskog fudbalskog kluba i nisam imala gde da treniram. Kasnije, oformio se prvi ŽFK Prijedor, gde sam napravila prve korake.

Trenutno sam igrač u novom klubu u Prijedoru, ŽFK Sloga - izjavila je Pjevićeva.

POTREBNA PODRŠKA NA LOKALU

UNA Milana Pjević je istakla da ženskom fudbalu u RS nije posvećeno dovoljno pažnje, i da prvi, najvažniji i najveći korak u prevazilaženju postojećih problema bi bilo povećanje finansijskih sredstava od gradskih uprava.

- Ima dosta posla oko ženskog fudbala u Srpskoj, ali tek je početak, a svaki je težak - zaključila je Pjevićeva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU SRBIJA! Čuveni Albanac objasnio što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji