NOVINARSKA REČ NA UDARU: Uprkos upozorenjima, predlog zakona ipak pred poslanicima RS
PREDSTAVNICI medija, aktivisti i brojni građani okupili su se juče u centru Banjaluke i u znak protesta na Trgu Krajine i održali protestnu šetnju do Narodne skupštine RS u kojoj poslanici raspravljaju i glasaju o uvođenju klevete u Krivični zakonik RS. Nakon višemesečnih upozorenja i pozivanja da se zaštiti sloboda govora i povuče skandalozna odredba koja klevetu kvalifikuje kao krivično delo, predlog tog zakona je ipak pred poslanicima.

Novinari protest Banjaluak foto SM
Sa Trga Krajine su poslate poruke da se preko ovakvih represivnih zakonskih rešenja vraćamo dve decenije unazad. Novinari, aktivisti i brojni drugi građani pozvali su predstavnike vlasti da još jednom razmisle, da se urazume i odustanu od kriminalizacije klevete.
Predsednik Kluba novinara Banjaluka Siniša Vukelić rekao je da smo u poslednje dve decenije samo u jednom zakonu bili ispred regiona, pa čak i EU.
- Pre više od 20 godina ukinuli smo krivično delo klevete i bili smo prvi u regionu. Pre Federacije BiH. Time smo se ponosili. Sada je vlast Srpske odlučila da okrene leđa UN, Savetu Evrope, OEBS-u, Evropskoj komisiji. Poručila je zaštitnicima ljudskih prava i sloboda, novinarskim udruženjima da ih ne zanima šta pričaju i da žele da se zaštite od istine. Zato je ovo pitanje slobode svakog pojedinca - rekao je Vukelić.
Upozorio je da ako ovaj zakon prođe, sutra možemo očekivati da nam oduzmu slobodu kretanja, slobodu obrazovanja i sva ostala prava koje imamo po Ustavu RS. Izjave predstavnika vlasti da zemlje EU takođe imaju kriminalizovanu klevetu, nazvao je iskrivljivanjem istine.
Odbili da skinu s dnevnog reda
NARODNA skupština RS odbila je na sednici u utorak predlog poslanice SDS Maje Dragojević Stojnić da se kriminalizacija klevete skine s dnevnog reda. Od 69 prisutnih poslanika, za je bio samo 21 poslanik. Dragojević Stojnićeva je rekla da joj je žao što su samo predstavnici SDS, PDP i Nebojša Vukanović iz liste "Za pravdu i red" glasali za skidanje s dnevnog reda, a da su ostali bili uzdržani.
- Namerno iskrivljuju činjenice, da kleveta je u nekim zemljama u krivičnom zakonu, ali moramo znati da su to zemlje poznate po poštenom suđenju, sudijama i tužiocima, koje ne kontrolišu političari. Ponavljaju da su smanjili kazne i da time treba da budemo zadovoljni, ali problem je u krivičnom procesu koji može trajati pet godina. Možete dobiti desetine takvih prijava jer njih neće plaćati funkcioneri i političari već vi, iz budžeta RS - ističe Vukelić.
Dodaje da će celi sistem, policija i tužilaštvo biti upregnuti da dokažu da je neko oklevetao komšiju ili nekog funkcionera.

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

"OL STAR" SE MENjA IZ KORENA, Nikola Jokić će dobiti priliku da zablista kao nikada! (VIDEO)
NBA liga je donela odluku da iz korena promeni format "ol-star" meča, potvrdio je komesar lige Adam Silver.
04. 06. 2025. u 21:50

UČENICI BILI ZABEZEKNUTI: Šta je nastavnica obukla - odmah je slikali, fotke su obišle svet
NASTAVNICA Veronika Dukju potrudila se da vizuelizuje svoju lekciju iz anatomije. Njen potez oduševio je hiljade korisnika društvenih mreža, na kojima su se proširile fotografije sa njenog časa.
04. 06. 2025. u 10:42
Komentari (0)