PRESUDA BIVŠEM MINISTRU ODBRANE BiH Cikotiću tri godine zatvora
BIVŠI ministar odbrane BiH, Selmo Cikotić, pravosnažno je osuđen na tri godine zatvora - zbog zloupotrebe položaja - jer je odbijena žalba Državnog tužilaštva na dužinu kazne.
Selmo Cikotić, Foto Avaz
Iz Tužilaštva BiH ističu "važnost pravosnažne osuđujuće presude u predmetu visoke korupcije", u kojem je Cikotić osuđen na zatvorsku kaznu zbog krivičnog dela zloupotrebe položaja ili ovlašćenja, po svih šest tačaka optužnice.
Karijera
SELMO Cikotić je od 2006. do 2011. bio ministar odbrane BiH, a od 2020. do 2023. obavljao je funkciju ministra bezbednosti BiH.
U decembru prošle godine, protiv Cikotića i još dve osobe Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu zbog ratnog zločina protiv zarobljenika tokom sukoba između takozvane Armije BiH i Hrvatskog veća odbrane na području Bugojna, u centralnoj BiH.
Podsetimo, Cikotić je prvostepeno osuđen na zatvorsku kaznu u decembru prošle godine jer je sud utvrdio da je zloupotrebio položaj ministra odbrane i nezakonito omogućio dobit hrvatskoj firmi "Skaut" iz Zagreba, čime je državni budžet oštećen za oko 9,7 miliona maraka, odnosno oko 4,9 miliona evra.
Kako je navedeno u optužnici, Cikotić je nezakonito izmenio detalje ugovora o prodaji viškova zastarelog naoružanja, municije i vojne opreme, o čemu nije obavestio svoje zamenike, niti Predsedništvo BiH. Pritom, umesto zastarelog kontigenta, predviđenog za otpis - posle izmena ugovora - Hrvatima je isporučio i kvalitetnije, i skuplje oružje i municiju.
Preporučujemo
"RUSI, IDITE KUĆI!" Jeziva politička poruka sa trga u Budimpešti, Mađar već počeo da radi po nalogu Brisela (VIDEO)
VELIKI politički zaokret u Mađarskoj najavio je lider opozicione Tise Petar Mađar, koji je posle izborne pobede poručio da zemlju čeka obnova punog učešća u Evropskoj uniji i NATO, miran prenos vlasti i ozbiljno preuređenje državnog vrha.
13. 04. 2026. u 07:27
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAMOUBISTVO BIVŠEG MINISTRA MUP-A ISPRED SKUPŠTINE: Ostavio 3 koverte, oduzeo sebi život zbog Haškog tribunala
Na današnji dan, 11. aprila 2002. godine, na ulazu u zdanje Doma Narodne Skupštine Srbije (tadašnje Skupštine SRJ) u Beogradu, bivši ministar unutrašnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljković izvršio je samoubistvo, neposredno nakon usvajanja Zakona o saradnji sa Haškim tribunalom. Preminuo je dva dana kasnije od posledica ranjavanja.
11. 04. 2026. u 21:30 >> 21:39
Komentari (0)