MANDA ZA NEZABORAV: Sećanje na slavnog heroja i komandanta VRS na Majevici
U Ugljeviku je danas služen parastos vojvodi Mitru Maksimoviću Mandi povodom 22 godina od smrti legendarnog ratnog komandanta Specijalne jedinice Vojske Republike Srpske /VRS/ "Mandini lavovi".
foto V Mitrić
Porodica, saborci, predstavnici opštine Ugljevik, sugrađani i gosti okupili su se ispred spomen-biste vojvodi Mandi kako bi odali počast ovom srpskom junaku, čije ime ostaje simbol patriotizma i požrtvovanosti.
Sin vojvode Mande, Dušan Maksimović zahvalio se svima koji njeguju sjećanje i uspomenu na ovog heroja srpskog naroda.
-Danas stojimo ovde ispred spomen-biste mog oca, koji je svojim životom, delima i žrtvom zadužio ne samo našu porodicu, već i sav srpski narod. Bio je otac koji je volio porodicu, komandant koji je voleo svoje saborce i čovek koji je volio svoj narod i otadžbinu-rekao je Maksimović.
Obeležavanje godišnjice upotpunjeno je tradicionalnim memorijalnim krosom, tokom kojeg u učesnici trčali od mesta Mandine pogibije u Dvorovima do Ugljevika. Time su na simboličan način odali počast čoveku koji je život posvetio slobodi i napretku svog naroda.
-Za mene, kao njegovog sina, njegova dela su inspiracija, ali i velika odgovornost da nastavim da čuvam uspomenu na njega i vrednosti za koje se borio-dodao je Maksimović.
Načelnik Ugljevika Dragan Gajić naglasio je značaj očuvanja uspomene na lik i delo vojvode Mande.
-Vojvoda Mando bio je oličenje časti, hrabrosti i nesebičnosti. Njegova borba za slobodu srpskog naroda, kao i predanost humanitarnom radu i sportu, obavezuju nas da njegujemo sećanje na njega. Naša je dužnost da mlađe generacije učimo vrednostima za koje se Mando zalagao – ljubavi prema otadžbini, solidarnosti i jedinstvu-rekao je Gajić.
Predsednik Udruženja "Mandini lavovi" Jovica Arsenović rekao je da se danas saborci vojvode Mande okupljaju s ponosom i tugom kako bi obilježili 22 godine od pogibije slavnog komandanta koji je svoj život posvetio odbrani svog naroda i očuvanju srpskih ognjišta.
-Čuvamo uspomenu na njega i sve srpske borce koji su položili svoje živote za našu slobodu i Republiku Srpsku-zaključio je Arsenović.
Mitar Maksimović Mando, osim što je bio komandant, bio je i predsednik Skupštine opštine Ugljevik, predsednik Fudbalskog kluba „Rudar“ i aktivan član lokalne boračke organizacije. Za zasluge odlikovan je ordenom Miloša Obilića, a njegovo ime ostaje trajno upisano u istoriju Majevice i Republike Srpske. Poginuo je u saobraćajnoj nesreći 27. decembra 2002. godine u Dvorovima kod Bijeljine.
Preporučujemo
ZAVRŠEN SUDBONOSNI SASTANAK OKO GRENLANDA! Pomeren iz Bele kuće, trajao 50 minuta, a o jednoj fotografiji svi govore (FOTO)
ZVANIČNI sastanak na visokom nivou oko Grenlanda, na kojem su učestvovali američki potpredsednik Džej Di Vens, američki državni sekretar Marko Rubio i ministri spoljnih poslova Danske i Grenlanda, Lars Loke Rasmusen i Vivijan Mocfelt, završen je nakon 50 minuta.
14. 01. 2026. u 18:36
OVO JE GLAVNI UDARAC ZA NATO I KIJEV: U napadu „orešnikom“ uništena fabrika od velikog značaja (VIDEO)
NAPAD „orešnikom“ onesposobio je Lavovsku državnu fabriku za popravku aviona, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
12. 01. 2026. u 15:27
ŠTA URADITI SA STAROM IKONOM KAD KUPITE NOVU: Teolog dao odgovor - jedno nipošte NE bi trebalo činiti
U DOMOVIMA pravoslavnih vernika ikona zauzima posebno mesto, ne samo kao ukras već kao svetinja. Zato se često postavlja pitanje šta učiniti sa starom ikonom kada nabavimo novu i kako se prema njoj odnositi na dostojanstven način?
15. 01. 2026. u 07:43
Komentari (0)