„VLADA U SENCI“ UDAR NA USTAVNI POREDAK SRPSKE? Novi sukob vlasti i opozicije u RS
NAJAVA Glavnog odbora Srpske demokratske stranke da će do 10. aprila formirati "vladu u senci", iz vladajuće koalicije u Srpskoj je okarakterisana kao udar na ustavnopravni poredak Srpske i savezništvo sa političkim Sarajevom i Kristijanom Šmitom.
Foto: "Novosti"
S druge strane, iz SDS poručuju da je ovo model kako da se ponude rešenja za, kako tvrde, nagomilane probleme u javnim preduzećima i lošim ekonomskim politikama u RS.
Milan Miličević, predsednik SDS, odbacuje optužbe vladajuće koalicije i kaže da je "vlada u senci" potrebna Srpskoj kao alternativa sadašnjoj Vladi RS koja se ne bavi rešavanjem životnih problema građana.
- Republika Srpska je ugrožena lošim vođenjem, ekonomskim, socijalnim, demografskim i svim drugim politikama. Ne možemo odlučivati, ali možemo slati poruke kako bi trebalo da se radi. Ukazivaćemo na probleme i nuditi rešenja s obzirom na to da Vlada Srpske to ne radi već se bavi presudom, optužnicom i posledicama presude, identifikujući Dodika sa državom, što je van pameti - kaže Miličević.
Ko će biti ljudi u toj vladi u SDS ne žele da komentarišu, osim da to neće biti samo ljudi iz SDS i drugih opozicionih partija u RS, već da će u toj vladi biti i stručnjaci iz raznih oblasti koji nisu politički aktivni. Takođe u SDS kažu da će imati i ministarstva.
Žele da preuzmu pozicije
NAMERA SDS da pokrene inicijativu za formiranje "vlade u senci", ukazuje na to da ova stranka razmišlja o preuzimanju vlasti i zauzimanju pozicija u momentu kada se rešavaju bitna pitanja za Srpsku, izjavio je šef Kluba poslanika Socijalističke partije u NS RS, Srđan Todorović. Takvo ponašanje, ocenio je Todorović, može se protumačiti izrekom "selo gori, a baba se češlja".
Šef Kluba poslanika SNSD u Narodnoj skupštini RS Srđan Mazalica kaže povodom ove inicijative da sve upućuje na to da SDS ima dogovor sa političkim Sarajevom i Kristijanom Šmitom da, ukoliko dođe do svrgavanja vlasti u Srpskoj nasilnim putem uz pomoć stranaca, "vlada u senci" preraste u Vladu Republike Srpske.
Mazalica je ocenio da je SDS-ova priča o "vladi u senci" usled, navodno, ekonomsko-socijalnih problema, u trenutku nakon presude predsedniku Srpske, sinhronizovana sa pokušajima preuzimanja određenih funkcija na nivou BiH i smenom srpskih ministara, i smenom Nikole Špirića i Nebojše Radmanovića.
Predsednik Narodne partije Srpske Darko Banjac izjavio je da SDS pokretanjem inicijative o formiranju "vlade u senci" predlaže rušenje ustavnog poretka i želi da dođe na vlast bez izbora.
On je napomenuo da se samo na demokratski održanim izborima može uspostavljati vlast u jednoj zemlji.
- Nije sporno. Evo, ako hoće izbore po novom, izbornom zakonu Srpske da to bude naša izborna komisija pa neka opozicija ima predsednika. Daj da izađemo na izbore i vidimo kako ćemo proći. Međutim, ovo što oni rade ukazuje da neko hoće vlast, a da ne izađe na izbore - ocenio je Banjac.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)