PROTIV SPALJIVANJA GUMA U NASELJU!: Vlast i građani Bosanskog Grahova nezadovoljni namerom investitora u selu Vidovići

Рада Шегрт
Rada Šegrt

09. 07. 2025. u 05:00

LOKALNA vlast i građani u Bosanskom Grahovu još se bore protiv namere investitora da u selu Vidovići, u pogonu nekadašnje ciglane, započne pirolizu, odnosno spaljivanje otpadnih guma.

ПРОТИВ СПАЉИВАЊА ГУМА У НАСЕЉУ!: Власт и грађани Босанског Грахова незадовољни намером инвеститора у селу Видовићи

Foto: Udruženje Grahovljaka i prijatelja

Iako su pre dve godine institucijama u BiH ukazali na veliku štetnost takvog pogona u njihovom naselju, firma "Brik", ponovo pokušava da ga pokrene čemu se oštro protive Opštinsko veće, meštani i Udruželje Grahovljana i prijatelja Bosanskog Grahova iz Beograda. Veće je krajem juna usvojilo Odluku o zabrani izgradnje i otvaranja pogona, a Udruženje Grahovljana je uputilo otvoreno pismo javnosti.

- Firma "Brik" je instalirala postrojenje 2023. i pokušava da ga stavi u pogon. Projekat je poslala Federalnom ministarstvu okoline i turizma kao "Zahtev za prethodnu procenu uticaja na okolinu". Kao udruženje sa oko 600 članova, osuđujemo takvu nameru, jer je proces pirolize guma opasan po zdravlje ljudi, po životnu sredinu i po biljni i životinjski svet. Eminentni stručnjaci dr Milka Vidović dipl. inž. tehnologije i specijalista sanitarne hemije, dr Dragana Arežina Blagojević, redovni profesor hemije, i dr Drago Marić, stručnjak iz oblasti ekologije su potvrdili štetnost pirolize koja je najstrože zabranjen u EU - argumenti su Udruženja Grahovljana.

Dodaju da se tokom sapaljivanja guma oslobađaju visoko toksični gasovi, dioksini, furani, benzen, toluen koji mogu ozbiljno oštetiti respiratorne sisteme ljudi i životinja.

- Dioksini i furani su vrlo otrovni, to su karcinogeni i mutageni prve kategorije i reproduktivno otrovne hemikalije prve kategorije. Oni su tzv. postojani organski zagađivači koji su regulisani Stokholmskom konvencijom čiji je cilj uklanjanje i ograničenje njihove proizvodnje i upotrebe. Dioksin je procenjivala SZO i 2012. je procenjen kao "poznati ljudski karcinogen" - ukazuju Grahovljani.

Uništavanje prirodnog bogatstva

U BLIZINI Bosanskog Grahova nalaze se dva nacionalna parka, Krka, u Hrvatskoj i Martin Brod u BiH. Bilo kakvo zagađenje tih područja moglo bi narušiti očuvanost parkova. Okolne planine Dinara, Jadovnik, Šator sa 1.873 metara nadmorske visine i glečerskim jezerom privlače planinare iz regiona. Grahovo je dom za zaštićenu biljku runolist i druge retke biljke...

Kako većina meštana Grahova živi od zemljoradnje, stočarstva i pčelarstva njihov opstanak direktno zavisi od zaštite životne sredine.

- U eri kada svi apelujemo na očuvanje prirode na planetarnom nivou i tražimo slične oaze "čiste ekološke sredine", pojedinac iz ličnih poslovnih interesa, pokušava da je uništava, ovaj deo BiH da pretvori u smetlište - ističu u udruženju, uz napomenu da će iskoristiti sva legalna prava da bi sprečili rad spalionice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOSAD NEVIĐENO PONIŽENJE RUSIJE: Neverovatno šta su Rusi doživeli