I MRTVE NOSILI SA SOBOM: Obeležene tri decenije od egzodusa Srba iz Sarajeva
POLAGANjEM venaca i služenjem liturgije danas je kod kod centralnog krsta na Vojničkom spomen-groblju Novi Zejtinlik na Sokocu obeleženo 30 godina od egzodusa Srba iz Sarajeva.
Foto: Profimedia
Masovni egzodus sarajevskih Srba zvanično je počeo 17. februara 1996. iz srpskih sarajevskih opština koje su nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma pripale Federaciji BiH i trajao je do 16. marta.
Procenjuje se da je više od 120.000 Srba napustilo svoje domove u opštinama Ilidža, Ilijaš, Vogošća, Hadžići, Rajlovac, Grbavica i Novo Sarajevo, a jedan od najpotresnijih aspekata bila je ekshumacija i prenošenje posmrtnih ostataka upokojenih na teritoriju Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Radan Ostojić izjavio je da su Srbi Sarajevsko-romanijske regije dali najveću žrtvu za slobodu i Republiku Srpsku. Ostojić je naglasio da zato ostaje obaveza da se čuva sećanje na one koji su život dali za Srpsku.
- Sarajevski Srbi podneli su ogromnu žrtvu da bi sačuvali svoja ognjišta, a kada je došla sloboda, morali su sve da napuste. Zamislite kakva je to žrtva - rekao je Ostojić.
Istakao je da je sloboda najveća nagrada za srpski narod.
- Emocije su jake i danas. Narod nikada neće zaboraviti svoja vekovna ognjišta, ali smo ponosni što smo stvorili Srpsku - rekao je Ostojić.
Akademija
OBELEŽAVANjE 30 godina od egzodusa sarajevskih Srba organizovali su Odbor Vlade RS za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova i grad Istočno Sarajevo. Ovim povodom je održana i duhovna akademija u sportskoj dvorani na trgu Republike Srbije u Istočnom Novom Sarajevu.
Zamenik predsedavajuće Saveta ministara Staša Košarac, koji je i sam napustio Sarajevo u egzodusu, naglasio je da su Srbi iz sarajevskih opština tokom egzodusa mnogo patili, ali nisu izgubili nadu u RS.
- I kao što danas građani RS veruju u Srpsku i njene institucije, tako je i tih dana bilo isto osećanje - rekao je Košarac.
Dodaje da su Srbi tadašnjeg Srpskog Sarajeva dostojanstveno branili i sačuvali svoje, a onda je, nakon "Dejtona" došao trenutak kada su morali da napuste svoja ognjišta.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)