OKRNJENA VLADAJUĆA KOALICIJA: DNS nakon dve decenije otišao u opoziciju
VLADAJUĆA koalicija u Srpskoj u buduće biće slabija za DNS, koji je nakon dve decenije okrenuo leđa SNSD i Miloradu Dodiku uz poruku da će sada delovati kao konstruktivna opozicija.
Foto V. N.
Odlazak DNS u opoziciju nastavak je politike lidera ove stranke Nenada Nešića, koji je još u kampanji za lokalne izbore najavio da će DNS biti opozicija. Odlaskom DNS u opoziciju uzdrmana je i dvotrećinska većina u Narodnoj skupštini RS, koja je potrebna da podrži stavove srpskog člana PBiH, ali je i uzdrmana i većina u Parlamentu BiH gde je poslanik Nenad Nešić, lider DNS.
STAV Nenad Stevandić, Foto V. N.
Politički analitičari kažu da je vladajuća koalicija u RS definitivno uzdrmana, ali da tek sledi provetravanje u vladajućoj koaliciji na čijem čelu je SNSD. Pitaju se i kakva će biti sudbina SPS koji je izbačen iz vladajuće koalicije nakon lokalnih izbora.
- Metla će definitivno da radi, kako u vladajućoj koaliciji, tako i u partijama koje je čine. Pospremanja će biti i u DNS i drugim strankama nakon izbora, ali je činjenica da je vladajuća koalicija slabija za DNS koji je bio najdugovečniji partner SNSD u vlasti - kaže Tanja Topić, politički analitičar.
LEVA STRANA
ŠEST poslanika DNS, svi osim Darka Banjca, koji je juče napustio DNS, prešli su na levu stranu sale u Narodnoj skupštini gde sede poslanici opozicije. To je pozdravljeno aplauzom opozicionara.
biti neverovatnih koalicija.
Nenad Stevandić, predsednik US kaže da vladajuća koalicija nije uzdrmana nakon odlaska DNS u opoziciju.
- Vladajuća koalicija u RS je programska, a ne funkcionerska. Stranke čine ovu koaliciju zbog programa i odnosa RS prema BiH i prema NATO. Bitan je i stav o spoljnoj politici koju vodi aktuelna vlast u Srpskoj i našim partnerima u svetu, gde se ističu Rusija i Kina - kaže Stavandić.
On očekuje i da svi kadrovi DNS podnesu ostavke na ministarske i direktorske funkcije koje imaju u RS, jer su sada opozicija, a za opoziciju nema mesta u vlasti.
BANjALUČKA PANORAMA
POSLANIK Draško Stanivuković i budući gradonačelnik Banjaluke zatražio je odgovore od Vlade RS na sednici NS RS, a na informaciju da RTRS planira da ukine emisiju "Banjalučka panorama" jer je sada gradonačelnik Banjaluke iz opozicije, a ne iz SNSD!
Velizar Antić, politički analitičar, kaže da je izlaskom DNS iz vladajuće koalicije, Milorad Dodik izgubio značajnog političkog saveznika.
- U ovom trenutku rukovodstvo DNS sa Nešićem na čelu se nalazi u opoziciji. Međutim, u samom DNS postoje ljudi koji nisu zadovoljni odlukama stranačkog rukovodstva i svoju sudbinu žele da vežu za vladajuću koaliciju i Milorada Dodika. I to je ono što se trenutno dešava u DNS. Svi oni koji slede Nešića prelaze na stranu opozicije i izlaze iz vlasti - pojašnjava Antić.
Preporučujemo
DODIK BEZ MILOSTI PREMA VISOKOM PREDSTAVNIKU: Incko napravio više zla nego koristi
01. 12. 2020. u 15:14
SASTANAK LIDERA SNSD I HDZ BiH: Dodik pozvao Srbe u Mostaru da podrže zajedničku listu
01. 12. 2020. u 13:50
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Zašto ne treba govoriti "primi moje saučešće"? Otac Predrag otkriva: "Ne budite plitki"
"KADA izjavljujete saučešće ne budite plitki..."
29. 04. 2026. u 12:35
Komentari (0)