LAKŠE DO OSNOVNE ŠKOLE: U Bijeljini uspešno završen projekat „Vrtić je i moje pravo“
U GALERIJI Centra za kulturu Semberija održana je završna konferencija projekta „Vrtić je i moje pravo“, u okviru kog je u prethodna tri meseca za sedamdesetoro dece iz porodica lošijeg materijalnog statusa obezbeđen besplatan boravak u vrtiću „Čika Jova Zmaj“.
Foto: V. Mitrić
Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović pojasnio je da je reč o dvadesetoro romske dece, tridesetoro mališana iz socijalno ugroženih porodica i dvadesetoro dece sa liste čekanja za upis u vrtić.
- Ovo je kruna jednog značajnog projekta i Gradska uprava se zahvaljuje svim učesnicima. Na ovaj način se zalažemo za prava djece, povećavamo broj mališana obuhvaćenih predškolskim obrazovanjem, čuvamo porodicu, ali i mislimo o budućnosti naše Bijeljine i Republike Srpske. Potrudićemo se da obezbedimo izdvajanja iz budžeta na godišnjem nivou koja će omogućiti da ovaj projekat bude nastavljen – naveo je Petrović.
Šef gradskog Odseka za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Ankica Todorović istakla je da su Udruženje „Porodični krug“ i Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma „Otaharin“ imali ključnu ulogu kada je reč o stručnom delu projekta.
- Grad Bijeljina želi da do 2030. godine ostvari obuhvat dece predškolskim obrazovanjem minimalno 50 odsto – naglasila je Todorovićeva.
Direktor Vrtića „Čika Jova Zmaj“ Slaviša Vujanović kaže da su kroz realizaciju ovog projekta obezbeđena i novac za opremanje kuhinje u novom vrtiću u Mesnoj zajednici Ledinci.
- Dobili smo i kvalitetan didaktički materijal koji će nam biti od velike pomoći u daljem radu. I dalje ćemo se truditi da za decu čiji roditelji ne mogu da im priušte odlazak u vrtić, obezb edimo besplatan boravak – dodao je Vujanović.
Foto: V. Mitrić
Prema rečima pedagoga Danice Mojić iz Udruženja „Porodični krug“, program rada sa decom bio je zasnovan na četiri činioca razvoja - fizički i motorni, socio-emocionalni, intelektualni, te razvoj govora, komunikacije i stvaralaštva.
Programski direktor Udruženja „Otaharin“ Bojana Jovanović navela je da je ova vrsta uključivanja u društvenu zajednicu posebno važna za romsku decu.
Foto: V. Mitrić
- Dobijaju posebne veštine, uče jezik većine, socijalizuju se sa svojim vršnjacima i mnogo lakše se kasnije uključuju u osnovno obrazovanje. Mi smo kroz ovaj projekat identifikovali 32 romske dece uzrasta od tri do šest godina, ali nisu svi uspeli da učestvuju u projektu – istakla je Jovanovićeva.
Projekat „Vrtić je i moje pravo“ podržan je novcem za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj, koji je uspostavljen kroz zajedničku saradnju Ministarstva finansija Republike Srpske, Ministarstva uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, Investiciono-razvojne banke Republike Srpske, Vlade Švajcarske i Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u BiH
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
HRVATI POSLALI JASNU PORUKU: "Država nam je na pogrešnom putu!"
VEĆINA građana Hrvatske smatra da zemlja ide u pogrešnom smeru, a najviše primedbi imaju na korupciju, inflaciju, niske plate, male penzije i siromaštvo, pokazalo je decembarsko istraživanje Krobarometra, objavljeno u Dnevniku hrvatske Nove TV.
26. 12. 2025. u 12:34
Komentari (0)