UKINUTA PRESUDA U ŠOKANTNOM SLUČAJU PEDOFILIJE: Novo suđenje za zlostavljanje četiri sestre u Republici Srpskoj
VRHOVNI sud Republike Srpske ukinuo je presudu kojom je Dragan B. (25) iz Laktaša osuđen na 19 godina zatvora zbog obljube nad četiri maloletne devojčice.
Foto: O. Matavulj
Reč je najšokantnijem slučaju pedofilije, ikada otkrivenom u Srpskoj, budući da su žrtve četiri sestre (2005., 2007., 2008. i 2013. godište). Optuženi je ljubavnik njihove majke M.J. (40), protiv koje se vodi odvojeni postupak zbog sumnje da je pred kćerkama imala seksualne odnose s optuženim. Međutim, optužnica protiv nje nije podignuta.
U Vrhovnom sudu RS navode da je presuda ukinuta nakon što je sudsko veće uvažilo žalbu odbrane, dok tužilaštvo nije ni ulagalo žalbu.
- Prvostepena presuda je ukinuta i predmet je vraćen Okružnom sudu u Banjaluci na novo suđenje - rekla je sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović.
Branilac optuženog, advokat Aleksandar Jokić, žalbom je osporavo zakonitost dokaza koji su se odnosili na saslušanje oštećene dece. Odbrana se žalila i na pravnu kvalifikaciju krivičnog dela i drugo.
- Odbrana je tokom čitavog postupka ukazivala na nezakonitost dokaza na kojima se zasnivala prvostepena presuda, što je ovom odlukom Vrhovni sud RS i potvrdio. U ponovljenom postupku sud će morati da ispravi utvrđene nezakonitosti, da presudu zasnuje na zakonitim dokazima i da ceni sve navode odbrane i to obrazloži - rekao je Jokić.
Zbog prirode krivičnog dela, te činjenice da je postupak bio zatvoren za javnost, Jokić nije želeo da iznosi detalje o predmetu i ostalim navodima žalbe.
Ukinutom presudom Dragan B. je osuđen na jedinstvenu kaznu od 19 godina zatvora zbog obljube nad tri maloletnice, te druge polne radnje sa najmlađom devojčicom. Oglašen je krivim za tri obljube nad detetom mlađim od 15 godina, drugu polnu radnju izjednačenu sa obljubom i zadovoljene polnih strasti pred detetom.
U optužnici se navodi da je Dragan B. bio u ljubavnoj vezi sa majkom žrtava, te da je u odsustvu oca dece svakodnevno boravio u njihovoj kući, pomažući u poljoprivrednim radovima i slično. Zlostavljanje se odvijalo od februara 2019. do februara 2020. godine kada je, prema optužnici, Dragan B. više puta imao seksualne odnose s devojčicama u svojoj, ali i njihovoj kući. U nekoliko navrata se to dešavalo u vreme dok je majka žrtava bila u drugoj prostoriji kuće.
U obrazloženju prvostepene presude sudija Pane Gavrić je navodio da je krivica dokazana na osnovu priznanja optuženog za jednu od žrtava, a za ostale pomoću izjava svedoka i drugih izvedenih dokaza. Naveo je i da je optuženi iskazao upornost, te zloupotrebio poverenje dece i porodice.
- To je nemoralno ponašanje koje je izazvalo zgroženost kompletne mesne zajednice i zgražavanje celokupne javnosti - istakao je tada Gavrić.
Ostaje u pritvoru
Ovaj šokantni slučaj zlostavljanja dece otkriven je u februaru 2020. godine, kada je Dragan B. uhapšen zajedno s majkom devojčica. Ona je nakon saslušanja puštena na slobodu, dok se Dragan B. od tada nalazi u iza rešetaka. Iako je presuda ukinuta optuženom je pritvor produžen.
Preporučujemo
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)