BELA KUĆA IZRAZILA ZABRINUTOST: Pojavile se lažne eksplicitne slike Tejlor Svift

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

26. 01. 2024. u 21:57

BELA kuća je danas saopštila da je uznemirena lažnim onlajn slikama pop pevačice Tejlor Svift i poručila da kompanije društvenih medija imaju važnu ulogu u sprovođenju pravila kako bi sprečile širenje takvih dezinformacija.

БЕЛА КУЋА ИЗРАЗИЛА ЗАБРИНУТОСТ: Појавиле се лажне експлицитне слике Тејлор Свифт

Foto Tanjug/AP

-Ovo je veoma alarmantno. I zato ćemo učiniti sve što možemo da se pozabavimo ovim pitanjem, rekla je portparol Bele kuće Karin Žan Pjer na brifingu za novinare, dodajući da bi Kongres trebalo da preduzme zakonodavne mere po tom pitanju, prenosi Rojters.

Lažne eksplicitne slike Tejlor Svift koje je verovatno generisala veštačka inteligencija ove nedelje su se proširile društvenim mrežama, izazivajući uznemirenost obožavalaca i pozive zakonodavaca na zaštitu žena i suzbijanje platformi i tehnologija koje šire takve slike.

Jedna od fotografija koju je korisnik podelio na platformi X (Tviter) pregledana je 47 miliona puta pre nego što je nalog suspendovan u četvrtak.

X je suspendovao nekoliko naloga koji su postavljali lažne slike Tejlor Svift, ali su slike podeljene na drugim društvenim mrežama i nastavile da se šire uprkos naporima tih kompanija da ih uklone.

Dok je kompanija X saopštila da radi na uklanjanju slika, fanovi pop superzvezde preplavili su platformu u znak protesta.

Objavili su povezane ključne reči, zajedno sa rečenicom „Zaštiti Tejlor Svift“, u pokušaju da suzbiju eksplicitne slike i otežaju njihovo pronalaženje.

-Reality Defender, kompanija za sajber bezbednost fokusirana na otkrivanje veštačke inteligencije, utvrdila je sa 90 odsto autentičnosti da su slike kreirane korišćenjem modela difuzije, tehnologije vođene veštačkom inteligencijom koja je dostupna u više od 100.000 aplikacija i javno dostupnih modela, rekao je Ben Kolman, osnivač i izvršni direktor kompanije.

Kako je industrija veštačke inteligencije procvetala, kompanije su se utrkivale da izdaju alate koji korisnicima omogućavaju da kreiraju slike, video zapise, tekstualne i audio snimke uz jednostavne upite.

Alati veštačke inteligencije su veoma popularni, ali su učinili lakšim i jeftinijim nego ikad kreiranje takozvanih "dipfejksa" (deepfakes), koji prikazuju ljude kako rade ili govore stvari koje nikada nisu radili.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - ŠOJGU IZNEO PODATKE O KONTRAOFANZIVI Ukrajina izgubila 125.000 vojnika i 16.000 komada vojne tehnike

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DA SE ZNA KO JE ŠAMPION: Novo zlato za Damira Mikeca