MAT ILI NOKAUT!? Srbija domaćin Svetskog prvenstva u šah-boksu
Srbija će ove godine biti domaćin Svetskog prvenstva u šah-boksu, saopštio je danas Bokserski savez Srbije.
Foto: Bokserski savez Srbije
"Nakon Svetskog prvenstva za žene u boksu koje će biti održano u Nišu marta 2025, uslediće i šah-boks šampionat sveta. Bokserski savez Srbije napravio je dogovor sa Svetskom šah-boks organizacijom o organizaciji takmičenja koje je ušlo na listu naj trend sportova planete i sporta koji će obeležiti budućnost. Izuzetno smo srećni što će se i Srbija upisati na listu domaćina globalne šah-boks zajednice koja broji 38 zemalja i koja će ove godine proslaviti 22 godine postojanja", rekao je generalni direktor Bokserskog saveza Srbije Sergej Lomakin.
Šah-boks je sport u kome dva takmičara igraju naizmenično runde blic šaha i boksa dok jedan ne pobedi matom ili nokautom.
Takođe je moguće pobediti vremenskom kaznom kao u šahu i bokserskom odlukom ako je u šahovskoj rundi nerešeno. Obično se događaji održavaju u bokserskom ringu koristeći amatersku boksersku opremu i pravila. Šahovska runda se takođe igra u ringu sa pomeranjem stola, table i sedišta van ringa za svaku rundu.
"Među novitetima, uprkos 22 godine postojanja je i hibridni sport koji kombinuje dve tradicionalne discipline: šah i boks. Srbija kao zemlja sporta i zemlja koja iz godine u godinu organizuje brojna međunarodna, u velikoj meri svetska i evropska takmičenja svih kategorija, sada će biti epicentar šah-boksa", navodi se u saopštenju Saveza.
Šah-boks izmislio je francuski strip umetnik Enki Bilal, a prilagodio ga holandski umetnik performansa Iepe Rubing kao umetnički performans, da bi kasnije prerastao u takmičarski sport. Šah-boks je posebno popularan u Ujedinjenom Kraljevstvu, Indiji, Finskoj, Francuskoj i Rusiji.
Prvo takmičenje u šahovskom boksu održano je u Berlinu 2003. godine. Iste godine u Amsterdamu je održana prva borba na Svetskom prvenstvu u saradnji sa Holandskim bokserskim savezom, kao i Holandskom šahovskom federacijom.
Prvo Evropsko prvenstvo u šah-boksu održano je u Berlinu 1. oktobra 2005. godine. Postoji tendencija da se šah-boks uključi i na listu Olimpijskih igara, što je prvi kao ideju izneo 2016. tadašnji predsednik FIDE Kirsan Iljumžinov.
"Šah-boks je atraktivan, zahtevan, spektakularan sport, koji zahteva raznovrstan skup veština. Sa jedne strane imate igru mozga, što zahteva izuzetnu smirenost i koncentraciju, sa druge strane imate igru i mozga i srca i adrenalin koji ide uz sve to, tako da je ovo sport za hrabre i ujedno ljude od intelekta", rekao je Lomakin.
Kao i u boksu, šahbokseri su podeljeni u težinske kategorije. Na profesionalne šah-boks događaje od oktobra 2014. primenjuju se kategorije za muškarce starije od 17 godina - do 70 kilograma, 80 kilograma, 90 kilograma i preko 90 kilograma.
U ženskoj konkurenciji za starije od 17 godina - kategorije do 55 kilograma, 65 kilograma, 75 kilograma i preko 75 kilograma.
"Sport zahteva kombinaciju mentalne oštrine, strateškog razmišljanja i fizičke spremnosti. Takmičari moraju biti vešti šahisti i sposobni bokseri, čime šah-boks postaje multidimenzionalna i fizički zahtevna aktivnost. Integracija dve različite discipline dodaje sloj složenosti i strategije, što ga čini sportom koji testira i intelektualnu i fizičku snagu", dodao je Lomakin.
Bonus video: Sada je sve jasno - evo šta ruski navijači stvarno misle o Kosovu
Preporučujemo
"ZNALI SMO DA ĆE BITI TEŠKA ATMOSFERA": Junak Barselona posle pobede nad Crvenom zvezdom
05. 12. 2025. u 22:50
"BILI SU PAMETNIJI": Saša Obradović utučen nakon poraza Zvezde od Barselone
05. 12. 2025. u 22:12
PREKINUTA NEVEROVATNA SERIJA ZVEZDE: Barselona srušila crveno-bele u punoj "Areni"
05. 12. 2025. u 22:02 >> 22:10
KAKO ĆE DANAS IZGLEDATI PARTIZAN? Crno-beli sezonu nastavljaju bez čoveka koji je sastavio ovaj tim
KOŠARKAŠI Partizana će u 14. kolu Evrolige ugostiti Bajern Minhen.
04. 12. 2025. u 08:39
PARTIZAN NAŠAO TRENERA? Pablo Laso stiže u Humsku...
LEGENDARNI španski trener Pablo Laso prvi je kandidat za klupu Partizana, prenosi "Sportal".
04. 12. 2025. u 19:46
ĐAK NASMEJAO SRBIJU: Evo kako je na kontrolnom odgovorio na pitanje o nazivu naše HIMNE: "Detetu bih dao DESETKU"
GREŠKE iz školskih svezaka ponekad umeju da izmame najšire osmehe, što potvrđuje i situacija u kojoj se našao jedan mališana iz Srbije. Sve je počelo kada je njegova mama na internetu podelila njegove odgovore sa kontrolnog zadatka iz predmeta Svet oko nas. Jedan od njih oduševio je korisnike društvenih mreža.
05. 12. 2025. u 11:27
Komentari (0)