SVEDOČANSTVO RAZVOJA PRIVREDE: Vek železnice u Kraljevu
U SVEČANOJ sali kraljevačke Gradske uprave održana je promocija monografije „Vek železnice u Kraljevu“, autora dr Milana Matijevića, preciznog hroničara grada na Ibru.
Foto: G. Šljivić
Kroz sačuvanu arhivsku građu, fotografije, brojne tekstove i članke, ova knjiga, po rečima autora, praktično predstavlja svedočanstvo paralelnog razvoja Železnice i razvoja kraljevačkog kraja tokom minulih 100 godina.
- Železnica je dala veliki doprinos razvoju privrede i zahvaljujući njoj ovde je započeta industrijalizacija. Moja namera je bila da se to zapamti, ali i da mlađe generacije saznaju šta je sve naša država uradila kako bi se železnica izgradila. Kraljevo je svojevremeno bilo veliki centar u kojem su se ukrštale pruge uzanog i normalnog koloseka – kaže dr Milan Matijević.
Foto: G. Šljivić
Prema njegovim rečima, prvi voz u Kraljevo je došao 1910. godine kada je otpočela gradnja pruge uzanog koloseka Stalać-Užice. Izgradnja je bila podeljena po deonicama, a u Kraljevu je bilo sedište treće deonice od Vrnjačke Banje do Čačka.
- Ta pruga je imala značajnu ulogu u Balkanskim ratovima, naročito kada je ovuda Drinska divizija upućena na istočni front kod granice sa Bugarskom – naglašava Matijević. - Zahvaljujući železnici izgrađena je državna železnička radionica u Kraljevu, kao i Fabrika vagona i metalnih konstrukcija u Kruševcu. Posle Drugog svetskog rata bila je jedini organizovani prevoz, a kasnije su ovdašnja preduzeća železnicom obavljala izvoz svojih proizvoda i na istočno i na zapadno tržište.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)