"DAN DUNAVA": Za zdraviju vodu i bogatiji riblji fond
PREDSTAVLjANjEM projekta „Multisektorski pristup nepogodama u Osječko-baranjskoj županiji i Autonomnoj pokrajini Vojvodini, Regionalne razvojne agencije Bačka u partnerstvu sa Pokrajinskim sekretarijatom za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo i partnerima iz Hrvatske, danas je u objektima za mobilni opremu javnog preduzeća „Vode Vojvodine“ obeležen „Dan Dunava“.

Foto Z. Grumić
Reč je o projektu vrednom 1,8 miliona evra u okviru Programa prekogranične saradnje Hrvatska–Srbija kojim se integriše višesektorski pristup i podiže nivo spremnosti za katastrofe i zajedničko delovanje u slučaju velikih poplava ili nesreća.
- Projekat je počeo u oktobru 2019. godine i do kraja marta iduće godine zajedničkim radom eksperata iz Srbije i Hrvatske, biće unapređen i uspostavljen sistem odbrane i sanacije. - Cilj je takođe da se smanji rizik od otpada i da postojeći kapaciteti budu što efikasniji. Novi Sad je je jedan od retkih gradova koji je još pre deset godina imao mobilnu branu za odbranu od poplava, a ovim projektom predviđeno je dodatnih 200 metara takve brane. Takođe, tu su i pumpe , punilice … sve za odbranu od potencijalnih poplava da nam se ne desi ponovo 2014. godina - kaže Andrea Stijepić, koordinatorka projekta i naglašava da je sastavni deo čitave priče i edukacija za članove Kriznog štaba, poljoprivrednike, vatrgosane službe… sve koji doprinose zaštiti od poplava.
Po rečima Nemanje Ivanovića, načenika pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine, u poslednjih sedam-osam godina ekološko-hidrološka situacija je mnogo bolja, s obzirom na do ta na Dunavu rade dva prečistača kao i da nije bilo većih zagađenja niti jedno veće uginuće ribljeg fonda.
- Industrijska postrojenja se kontrolišu na toku Dunava od granice sa Mađarskom do Beograda, i nema zagađivača koji to ugrožavaju. Nije bilo ni udesa većih plovila koji bi izlili toksine u vodu ali je zato ogroman problem plastični otpad, koji bacaju neodgovorni građani i koji predstavlja katastrofu pogotovo kada nivo reke opadne. Reč je o tonama plastičnih flaša i to je zapravo u fokusu zaštite životne sredine, ove, kao i u narednim godinama. Pored svog prirodnog bogatstva, imamo dva bisera prirode, Gornje podunavnje i Koviljsko-petrovaradinski rit, koje jednako tako moramo čuvati- kaže Ivanović.
- Boljem kvalitetu vode, zdravijem i brojnijem ribljem fondu u Dunavu, doprinose i regulative kojih sve sva privredna postrojenja uz reku pridržavaju. U Novom Sadu imamo dve „crne tačke“, kolektore kanalizacione na Keju žrtava racije i iza železničkog mosta, a prošle godine smo uklonili sa obale i dva rashovodvana ledolomca koji su bili potencijalni zagađivači- kaže Ivanović.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)