„MATIĆEVI DANI“: Jubilarna manifestacija otvorena u Ćupriji (FOTO)
TO ŠTO „Matićeve dane“ obeležavamo 40. put dokaz je tradicije, ali i značaja ove manifestacije.

Foto: Z. Gligorijević
- Ovo su dani kulturnog stvaralaštva i nečeg lepog što smo zaboravili u vreme kovida, a što treba da negujemo – ocenio je predsednik opštine Ćuprija Jovica Antić, koji je danas otvorio jubilarnu, 40. kulturnu manifestaciju „Matićevi dani“, koja će u Ćupriji trajati do 13. septembra.

Foto: Z. Gligorijević
Direktorka Narodne biblioteke „Dušan Matić“ Ljiljana Đorđević rekla je da Biblioteka i opština Ćuprija već četiri decenije ne dozvoljavaju da se zaboravi stvaralaštvo književnika i akademika, rođenog u Ćupriji. Pored podsećanja na život i rad ovog nadrealiste, cilj manifestacije je promovisanje i afirmacija mladih pesnika, kako bi ih ta prva nagrada osnažila da krenu putem uspeha na „književnom nebu Srbije“. Reč je o nagradi „Matićev šal“ najboljem mladom pesniku do 27 godina za prvu knjigu pesama.

Foto: Z. Gligorijević
Višegodišnji predsednik žirija za dodelu ove nagrade, pesnik Radomir Andrić, rekao je da je Dušan Matić bio jedan od predvodnika moderne umetnosti u Srbiji, veliki erudita i filozof, čija je misao ugrađena u avangardu današnjeg stvaralaštva, bez obzira da li je ono muzičko, dramsko ili književno.
- Iako je živeo i u Parizu, a malo u Ćupriji, u njegove pesme i pesnički jezik „ulile“ su se srpske reke, naročito Morava, jer se on u njima „ogledao“ i prepoznavao duh onoga što je činilo poeziju sušastvenu – dodao je Andrić, koji je juče na Gradskom trgu otvorio izložbu fotografija „Sećanja“ sa „Matićevih dana“, održanih protekle četiri decenije.
Ogrnut šalom koji će dobiti najbolji mladi pesnik, profesor Vladan Cvetković, kazivao je Matićeve stihove.

Foto: Z. Gligorijević
Za sutra je u letnjoj čitaonici Biblioteke u 10 sati zakazano druženje pesnika sa učenicima nižih razreda osnovnih škola, dok će u 12 sati za starije osnovce biti organizovan kviz „Šta znaš o Matiću”. U 20 sati u galeriji Muzeja „Horeum Margi Ravno” biće otvorena izložba radova pristiglih po osnovu konkursa “Matiću u čast” i dodeljeno priznanje najuspešnijem autoru.
BONUS VIDEO:
MANASTIR GRADAC: Na padinama Golije stoji od 13. veka zadužbina kraljice Jelene
Preporučujemo

„MATIĆEVI DANI“: Jubilarna kulturna manifestacija u Ćupriji od 9. do 13. septembra
07. 09. 2021. u 15:24

VUČIĆ SE HITNO OGLASIO IZ AVIONA: Stigla mi je fantastična vest od Đorđe Meloni (VIDEO)
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić oglasio se iz aviona i rekao da mu je stigla fantastična vest iz Rima.
04. 04. 2025. u 12:49

PROGLAŠENO VANREDNO STANjE U SLOVAČKOJ: Dato uputstvo i za Srbiju,Austrija ZATVORILA 20-ak graničnih prelaza da spreči širenje slinavke i šapa
MINISTARSTVO poljoprivrede Srbije apelovalo je nedavno na sve stočare, veterinare i druge aktere u sektoru stočarstva da preduzmu sve neophodne mere kako bi sprečili potencijalni unos bolesti slinavke i šapa u Srbiju i budu maksimalno odgovorni.
08. 04. 2025. u 14:48 >> 18:42

PREGLASNI DOK VODE LjUBAV Komšije Mime Karadžića htele da sazovu savet: "Viđamo Mimu, starog vuka, kako da ne"
GLUMAC Mima Karadžić uživa već neko vreme sa četiri decenije mlađom Natašom Stanić.
08. 04. 2025. u 12:13
Komentari (0)