POMODARSTVO POLAKO GASI SEOSKE ŠKOLE: Sve češće roditelji odlučuju da svoju decu vode u grad na nastavu
SVE je češća pojava da roditelji đaka iz seoskih sredina svoju decu vode u škole u gradskom području, bez obzira što su im udaljene i po više desetina kilometara, a seoske im se nalaze bukvalno na pragu kuće.
Zato se neretko dešava da čačanska sela upravo zbog ovakvih odluka roditelja ostaju bez obrazovnih ustanova, što dodatno otežava život ljudi koji su rešeni da ostanu da žive na selu.
Ranijih godina, prema tadašnjim propisima, roditelji su bili u obavezi da decu upisuju u školu koja im pripada u odnosu na mesto boravka. Takva praksa, međutim, navode u čačanskoj Školskoj upravi, nažalost, više ne važi.
- Nije jasno zašto naše komšije dete već dve godine voze u gradsku školu, kada imamo lepu i uređenu seosku, koja je njima na 300 metara od kuće. Sasvim je izvesno da će seoska škola biti zatvorena, ako i ostali krenu njihovim putem - rekao nam je meštanin Bečnja, sela nadomak Čačka.
On dodaje da su njegova deca niže razrede osnovne škole završila u školi u Bečnju, i da tamo nikakvih problema nije bilo. Ističe da su u seoskoj školi deca u prednosti, jer učitelj može da im posveti više vremena ponaosob, upravo zato, jer u razredu nema po 30 đaka, kakav je slučaj u gradu.
Drugačija situacija nije ni u ostalim selima - Ostri, Katrgi, Mojsinju, Vujetincima, Riđagama, Zablaću, Trnavi, Trbušanima, Gornjoj Gorevnici, iz kojih roditelji, a obično to budu majke, decu svakodnevno voze u Čačak u neku od gradskih obrazovnih ustanova.
- U Mojsinju imamo seosku školu, ali polovina dece nam ide u druge, veće škole u Mrčajevce, Preljinu ili Čačak. Smatram da je u pitanju čisto pomodarstvo, jer poznajem te roditelje. Oni na taj način ostalima pokazuju da imaju novca, žele da voze dete svakodnevno po više kilometara i očito misle da će njihova deca dobiti bolje obrazovanje u gradu. S tim u vezi, napomenuću samo da smo pre par godina, od četiri đaka generacije u čačanskim srednjim školama imali tri učenika koji su osnovno obrazovanje stekli u seoskoj školi u Mojsinju. Očigledno je da njima nije važno da im deca steknu veća znanja, već im je stalo do prividnog prestiža - kazao nam je žitelj ovog mesta.
PO ZAKONU MOGU DA BIRAJU
U Školskoj upravi navode da su upoznati sa ovom pojavom, ali da su nemoćni da bilo šta preduzmu, jer zakon roditeljima omogućava da svoju decu upisuju u škole po želji.
- Nemamo podatke koliko je dece koja na nastavu idu u škole koje nisu u njihovoj sredini, ali znamo da je ova pojava sve masovnije i da postoji već godinama. Sve ovo utiče na dugoročan plan rada seoskih škola, jer se nikada ne zna koliko će i da li će uopšte upisati đake u narednoj školskoj godini, bez obzira što u tom selu ima dece predškolskog uzrasta - rekla nam je Slađana Parezanović (na slici), načelnica Školske uprave.
Preporučujemo
SITUACIJA ZNATNO BOLjA: Od ponedeljka neposredna nastava u svim školama u Srbiji
20. 11. 2021. u 08:42
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (0)