HRANILIŠTE ZA GRABLJIVICE: Spas za orlove, svrake i vrane
DUBOKO u šumi Vršačkih planina, na oko 250 metara nadmorske visine, nalazi se jedno od svega četiri hranili- šta za ptice grabljivice u Vojvodini, koje je od presudnog značaja za njihov opstanak u zimskom periodu.

Foto: J. J. Baljak
Vršački rendžeri tu na svakih desetak dana iznose "svežu" hranu, kako bi im pomogli da prežive najkritičnije mesece, jer je širenjem urbanih sredina i obradivih površina sve manje hrane u njihovom prirodnom staništu. Siguran obrok tu najčešće pronalaze orlovi - krstaš, kliktaš, crni i suri orao, najveći evropski orao belorepan, pa čak i beloglavni sup, koji nije tipičan za vojvođanske krajeve. Gotovo sve te vrste su na listi ugroženih i zaštićenih ptica. Dolaze i svrake, sive vrane, lisice i drugi manji sisari, a ponekad i šakali.

Foto: M. Vučanović
- Hranilište je posebno važno za mlade ptice, koje su u prvoj godini života, jer nemaju dovoljno iskustva za prezimljavanje i lov, a hrane je, pritom, u prirodnom okruženju sve manje. Zato su ova mesta od nemerljivog značaja, jer samo tako možemo da sačuvamo brojnost ptičje populacije, pa čak i da je uvećamo - kaže Milivoj Vučanović, ornitolog i dugogodišnji rendžer Vršačkih planina.

Foto: M. Vučanović
Uginule životinje, koje su bile uzgajane za ljudsku upotrebu, uzimaju sa zvaničnog animalnog otpada u Vršcu, što je dvostruka korist - smanjuje se zagađenje životne sredine, a pticama obezbeđuje hrana. Pre iznošenja na hranilište, lešine su veterinarski proverene. One koje su bile tretirane antibioticima ili uginule od zaraznih bolesti, ne koriste, kako ne bi ugrozili ni ptice ni njihovu okolinu.
- Na hranilištu su postavljene kamere, da bismo pratili koje sve ptice i životinje tu dolaze, kako bismo znali i koju vrstu hrane da iznosimo. Neprekidnim praćenjem stanja imamo i uvid u njihove druge potrebe, a možemo da uočimo i eventualne krivolovce - dodaje Vladimir Santrač, takođe čuvar prirode Vršačkih planina.

Foto: Privatna arhiva
Za 15 godina, koliko hranilište na ovoj lokaciji u Vojvodini postoji, populacija tamošnjih grabljivica stanarica je obnovljena, a raduje i povratak ptica selica, poput ugroženog patuljastog orla, koji se, zahvaljujući drugim merama zaštite, tu ponovo gnezdi nakon više od sto godina.
OSMATRAČNICA
OSIM na Vršačkim planinama, hranilišta za ptice grabljivice u Vojvodini postoje i u Deliblatskoj peščari, kod Subotice i na Fruškoj gori. I ona su obezbeđena kamerama, a, takođe, u njihovoj blizini postoje i osmatračnice, sa kojih naučnici i studenti mogu posmatrati veliki broj retkih ptica u grupama.
Preporučujemo

KUĆE NA SELU ZA 12 PORODICA: Vrščani dobili 13 miliona dinara na konkursu ministarstva
19. 12. 2021. u 11:59

FINANSIJSKA PODRŠKA SOCIJALNOJ ZAŠTITI: Ugovore potpisalo 27 udruženja iz Vršca
17. 12. 2021. u 16:15

TRAMP OTKRIO KOLIKO LjUDI NEDELjNO GINE U UKRAJINI: "Putin ubija mnogo ukrajinskih vojnika"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je nezadovoljan ponašanjem ruskog predsednika Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.
08. 07. 2025. u 20:36

SKANDAL! PLENKOVIĆ O USTAŠKOM KONCERTU TOMPSONA: "Ponosni smo, jedino on može da okupi pola miliona"
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković održao je konferenciju za medije nakon sednice Predsedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ). Glavna tema bila je koncert Marka Perkovića Tompsona na Hipodromu i ustaška ikonografija koja se tamo mogla videti, ali i čuti.
07. 07. 2025. u 18:33

"PRONACISTIČKA PROŠLOST, USTAŠKI SIMBOLI" Francuzi o Hrvatskoj posle Tompsona: "Ustaše ubile stotine hiljada Srba, Roma, Hrvata"
FRANCUSKE novine "Le Monde" oštro su kritikovale Hrvatsku posle koncerta Marka Perkovića Tompsona, upozorivši da Hrvatska pokazuje sve veću toleranciju prema pronacističkoj prošlosti iz vremena NDH.
08. 07. 2025. u 17:43
Komentari (1)