TRADICIONALNI OBIČAJ: U crkvi u Kikindi pripremljena česnica za 800 vernika
OBIČAJ deljenja česnice na Božić u Srpskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Nikolaja u centru Kikinde prošle godine je preskočen, zbog epidemije koronavirusa, a ove je organizovan na drugačiji način nego ranije.
Foto: R. Šegrt
Uz pomoć priložnika Crkvena opština je obezbedila česnicu od 800 parčadi, koju su sveštenici, nakon liturgije, pričešće i čitanja poslanice patrijarha Porfirija, podelili u rukavicama. Svako parče podeljeno je vernicima i građanima na papirnoj tacni i uz papirne salvete. Veliki bozićni slatki kolač crkvi je darovao Dom učenika i studenata “Nikola Vojvodić”. U česnici su bili zlatnik, koji su poklonili Veselin i Minja Petkov, i dva srebrnjaka, koje je obezbedila crkvena opština. Budući da je bilo više parčadi česnice, nego vernika, mnogi sui kući poneli po neko parčle, za članove svoje porodice. Zbog toga nije ni poznato ko je dobio sve novčiće sreće, jer je u crkvi pronađen samo jedsn srebrnjak. Neizmernu sreću i radost doneo je Danijeli Kosić, koja je s porodicom bila na liturugiji.
- Ovo je neizmerna radost, svetlost i toplota. Prvi put sam obradovana na ovaj način. Želim i drugima da osete ovakvu sreću. Svim želim da u svojim domovima osete radost, sreću i da imaju dobro zdravlje - poručila je Danijela, kojoj je neočekivani dar doneo veliko uzbuđenje.
Liturgiji u crkvi Sv. Nikole prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač, njegova zamenica Dijana Jakšić Kiurski, članovi Gradskog veća Dragan Pecarski i Valentina Mickovski.
- Zahvaljujemo se našim priložnicima na pomoći da na ovakav način organizujemo proslavu Božića u našem hramu – poručio je protonamesnik Vujadin Stokić.
Preporučujemo
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)