STROŽA ZAŠTITA KLISURE ĐETINJE: Gradsko veće Užica uvažilo primedbe i peticiju udruženja "Libergraf", pa povuklo svoj akt
GRAD Užice je povukao iz procedure akt o proglašenju predela izuzetnih odlika "Klisura Đetinje", a na zahtev udruženja "Libergraf" koje je prethodno, uz peticiju prosleđenu lokalnoj samoupravi, ukazalo na nedostatke ovog dokumenta i njegovu neusklađenost sa izmenama Zakona o zaštiti prirode.
Foto N. Janković
Gradsko veće se još obavezalo da će novi predlog sačiniti u najkraćem roku.
- Grad kao predlagač akta, nije uvažio odredbe Zakona o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti prirode. One se pre svega odnose na zabranu izgradnje mini-hidroelektrana u zaštićenim područjima - naglasio je Vladan Sinđić iz udruženja "Libergraf". - Mi ćemo nastaviti da pratimo naredne korake lokalne samouprave, uz insistiranje da klisura Đetinje što pre bude zaštićena.
Podsetimo, klisura Đetinje je stanište za više od stotinu vrsta dnevnih leptira, a sedam ih je upisano u "crvenu knjigu" zaštićenih. Stanište je i brojnih vrsta ptica selica i grabljivica, te dom za 80 vrsta sisara.
Foto N. Janković
Zato dodatni problem predstavlja urbanizacija klisure, koja je u suprotnosti sa proklamovanom namerom da se ovaj predeo zaštiti pa će udruženje, uz podršku građana, i dalje insistirati na zabrani izgradnje turističkih i ugostiteljskih objekata.
Posle povlačenja akta o zaštiti klisure Đetinje, Gradsko veće je zahvalilo "Libergrafu", navodeći da će predloge "uzeti u obzir prilikom izrade novog akta".
- Kada novi akt bude konačan, tražićemo neophodnu saglasnost Opštine u Čajetini, na čijoj je teritoriji deo zaštićenog područja, potom će uslediti javni uvid i rasprava, a javnost će o svemu biti blagovremeno obaveštena - poručila je Nada Jovičić, gradska većnica zadužena za ekologiju.
IRANSKI "OREŠNIK" POGODIO KOMANDU IDF: Poginuli oficiri; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15! Bela kuća- Ne znamo ko je ubio 170 devojčica
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 22:35
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)