„PEGLANA“ SA GEOGRAFSKIM POREKLOM: Piroćanci zaštitili svoj treći brend
PIROĆANCI su zaštitili i svoj treći brend.
Foto: V. Ć.
Posle svih procedura koje nisu nimalo jedostavne, u Gradsku upravu u Pirotu stiglo je rešenje Instituta za higijrenu i preradu mesa Ministarstva za poljoprivredu o zaštiti georgafskog porekla pirotske „peglane kobasice“.
Procedura zaštite geografskog porekla pokrenuta je pre više od dve godine. Prvi proizvod sa ovih proizvoda koji je dobio identičan status je pirotski ćilim, koji je zaštićen 2003, a drugi kačkavalj od kravljeg mleka koji je zaštićen 2013. godine. Zaštita podrazumeva propisanu proceduru izrade, čuvanja, kvalitet i poreklo sirovina od kojih se „peglana“ izrađuje i slične uslove.Zaštita georgafskog porekla proizvoda je jedini način da se spreči plagiranje, odnosno falsifikati koji se prodaju umesto originalinih proizvoda. U zaštiti pirotske peglane učestvovalo je i Udruženje proizvođača peglane kobasice sa ovog područja.
BONUS VIDEO: BOGATSTVO JE SAM STEKAO I OSTAVIO SVOM OTEČESTVU: Pre 219 godina rođen je Kapetan Miša
Preporučujemo
ASFALT SVAKOM SOKAKU Rekonstrukcija ulica na teritoriji Vrnjačke Banje
30. 03. 2022. u 11:02
VIRUS POTVRĐEN KOD 48 OSOBA U Kraljevu i dalje dvocifren broj novozaraženih
30. 03. 2022. u 11:44
Sada je definitivno puklo savezništvo SAD i Ukrajine: Zelenski uradio nešto nezamislivo
UKRAJINSKO rukovodstvo, nakon više od godinu dana napora da održi stabilne odnose sa administracijom predsednika SAD Donalda Trampa, javno je priznalo krah dosadašnjeg partnerstva.
20. 04. 2026. u 20:41
Mađar bi da hapsi Putina i Netanjahua: "Zakon je jasan, to je obaveza"
BUDUĆI mađarski premijer Peter Mađar izjavio je da će se njegova zemlja ponovo pridružiti Međunarodnom krivičnom sudu i biti spremna da sprovodi naloge za hapšenje, uključujući i onaj koji se odnosi na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
20. 04. 2026. u 20:04
Koliku penziju ima Angela Merkel? Brojka će vas iznenaditi! A to nije kraj - jedna stvar donela joj bogatstvo
ANGELA Merkel u penziji živi bolje nego ikad!
20. 04. 2026. u 12:46
Komentari (0)