KO ĆE DA DEMINIRA 21 BROD? Pokrenut tender za firmu koja će da ukloni potopljenu nemačku flotu kod Prahova
U SLUŽBENOM listu Evropske unije objavljena je informacija o sprovođenju javne nabavke za izbor izvođača radova na realizaciji projekta uklanjanja potopljene nemačke flote iz Drugog svetskog rata iz Dunava kod Prahova, saopštilo je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Foto S. M. J.
Posle dve i po godine rada na pripremi projekta, izrade tehničke i tenderske dokumentacije, snimanja prisustva neeksplodiranih ubojnih sredstava na potopljenim brodovima, kao i obezbeđivanja finansijskih sredstava, konačno je raspisan tender za uklanjanje plovila zbog kojih lađari u ovom delu Dunava plove na sopstvenu odgovornost s obzirom na to da je ovaj deo plovnog puta zbog potopljenih brodova na svim navigacionim kartama označen belom bojom, što znači da brodovi plove u zoni neispitanog plovnog područja.
Foto S. M. J.
U blizini brodske prevodnice hidroelektrane "Đerdap dva" umesto 180 metara plovni put sužen je na 90, upravo zbog tih olupina nacističke Crnomorske flotile, koja od septembra 1944. čeka da ponovo izroni na površinu.
- Projekat uključuje deminiranje i uklanjanje 21 potopljenog broda koji se nalaze na lokaciji nizvodno od hidroelektrane "Đerdap dva", koja obuhvata površinu od blizu sedam kilometara, a potopljeni su pred kraj Drugog svetskog rata odlukom nemačke vojske da potapanjem brodova uspore napredovanje Crvene armije na Dunavu prema Nemačkoj - navode u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
MILIONI
Vrednost radova procenjena je na 29 miliona evra, a sredstva su obezbeđena iz kredita Evropske investicione banke i bespovratnih sredstava iz WBIF fonda.
Preporučujemo
Umrla hrvatska političarka (39): Poznata po sramnim izjavama o Srbima
BIVŠA gradska odbornica Rijeke Ivona Milinović iznenada je preminula sinoć u Rijeci u 39. godini. Vest o njenoj smrti objavljena je na Fejsbuk grupi Riječka enciklopedija, a potvrdio ju je portal Hrvatski glasnik sa kojim je Milinović sarađivala, kao i Novi list.
17. 04. 2026. u 13:13
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Tragač iz "potere" se srušio na pod usred emisije: Nastao muk u studiju, vidite reakciju Memedovića (VIDEO)
VODITELj je postavio takmičaru pitanje nakon kojeg je u studiju usledila neočekivano zabavna i zanimljiva situacija.
14. 04. 2026. u 08:09
Komentari (0)