RED ZA NIŠAVU U PIROTU: Lokalna samouprava i EPS razgovarali o ispuštanju vode iz Hidroelektrane

В. Ћирић

30. 07. 2022. u 07:45

LOKALNA samouprava i Ministarstvo energetike su precizirali uslove pod kojima će se ubuduće voda iz HE "Pirot" ispuštati u korito Nišave, kako bi kupači u ovoj reci bili znatno bezbedniji, odnosno da bi reka tokom leta mogla da se koristi i za osveženje.

РЕД ЗА НИШАВУ У ПИРОТУ: Локална самоуправа и ЕПС разговарали о испуштању воде из Хидроелектране

Foto V. Ćirić

Zamenik gradonačelnika Miloš Colić kaže da je tokom razgovora sa predstavnicima pomenutog ministarstva, tačnije "Elektroprivrede Srbije", dogovoreno da se ubuduće svako ispuštanje vode iz turbina najavljuje posredstvom lokalnih medija, a HE "Pirot" će odrediti i osobu koja će o režimu rada unapred obaveštavati Gradsku upravu. Dogovoreno je i da se na mostovima preko Nišave ugrade blinkeri, koji bi svetlosnom signalizacijom obaveštavali kupače o ispuštanju vode iz kanala centrale - 30 minuta pre početka te "operacije".

Foto V. Ćirić

Miloš Colić, zamenik gradonačelnika Pirota

Lokalna samouprava je zatražila i da se, u skladu sa vodnom dozvolom, najpre puni takozvani kompenzacioni bazen 1, za koji su Piroćanci zainteresovani da ga preuzmu i koriste kao sportsko-rekreacioni centar. Ukoliko se postigne dogovor sa EPS, nekadašnje gradsko kupalište bi ponovo bilo u funkciji.

PROBLEM

TOKOM leta, režim rada HE "Pirot" je Nišavu praktično činio neupotrebljivom za kupanje i osveženje, jer se - po ispuštanju vode iz centrale - vodostaj naglo podizao i činio je znatno dubljom, pa i bržom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
MOGLO BI UMRETI 4.500 LJUDI Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi

JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.

01. 07. 2025. u 11:45

Komentari (0)