NAUČILI KAKO SE KORISTI DEFBRILATOR: U zgradi pravosudnih organa u Novom Sadu zaposlenima organizovana obuka iz prve pomoći

Ljiljana Preradović

07. 10. 2022. u 15:44

U ZGRADI pravosudnih organa U Novom Sadu održana je teorijska i praktična obuka iz prve pomoći i korišćenja defibrilatora. Obuku je održao glavni medicinski tehničar Doma zdravlja “Novi Sadˮ, Nenad Vukas.

НАУЧИЛИ КАКО СЕ КОРИСТИ ДЕФБРИЛАТОР: У згради правосудних органа у Новом Саду запосленима организована обука из прве помоћи

Viši sud Novi Sad

Polaznici su, između ostalog, naučili kako da prilikom srčanog zastoja urade kardiopulmonalnu reanimaciju, kompresiju grudnog koša i da daju veštačko disanje. Takođe, stekli su znanja iz prve pomoći u slučajevima epileptičnog napada i pada sa stepenica, kao i u situacijama kada dođe do otvorenog preloma. Pored toga, polaznici su sada obučeni za upotrebu defibrilatora, koji se nalazi u prizemlju zgrade.

Obuka ima za cilj da podigne nivo bezbednosti, kako zaposlenih, tako i stranaka. Imajući u vidu da je u zgradi pravosudnih organa ima oko 1.500 zaposlenih i otprilike isto toliko stranaka svakog dana, savesno i odgovorno postupanje u situacijama opasnim po život je od presudnog značaja. Kako je istakao glavni medicinski tehničar Vukas, zadatak prve pomoći je da očuva život ljudi do dolaska Hitne službe i ukazivanja stručne medicinske pomoći, koja pravilnom primenom može spasiti život i sprečiti dalje pogoršanje stanja povređenih i obolelih osoba.

Obuku iz prve pomoći organizovao je Viši sud u Novom Sadu, ali obuku su prošli i zaposleni iz drugih pravosudnih organa smeštenih u Sutjeskoj ulici, kojima će biti uručeni i sertifikati.

Upravitelj Višeg suda u Novom Sadu, Dajana Antonić, istakla je da su zdravlje i bezbednost zaposlenih i stranaka na prvom mestu, te da će se nastaviti saradnja sa Domom zdravlja "Novi Sad", u dogovoru sa direktorom te ustanove, prim. dr Veselinom Bojatom.

BONUS VIDEO: TITOVA VILA OD 50 MILIONA DOLARA - Pogledajte kako izgleda jedna od najstarijih vila u Njujorku

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (1)

BEŽI, RAZBIĆU TE Šešelj oteo telefon voditelju, pa krenuo da čita naglas: Evo, to su njegovi izvori (VIDEO)