U PIROTU IZLAŽU ČITAVU SRBIJU I POLA SVETA: Galerija "Čedomir Krstić" ponosna na značajno obogaćen Fond
GRADSKA galerija "Čedomir Krstić" je značajno obogatila fond umetničkih dela, pa gotovo da nema srpskog grada koji - radovima nekog od zavičajnih stvaralaca - ovde nije zastupljen.

Radmila Vlatković, Foto V. Ćirić
Zastupljeni su poslenici kulture iz čitavog sveta, a posebno bogatstvo pomenute pirotske institucije predstavlja čak sedam legata ljudi koji su odavde, ili su u jedinom gradu na krajnjem jugoistoku Srbije stasali i stvarali.
Direktorka Galerije i istoričarka umetnosti Radmila Vlatković ponosno ističe da se u fondu nalaze raznovrsna umetnička dela i, faktički, ne postoje pravac ili forma koji ovde nisu zastupljeni.
- Mnogobrojna umetnička dela su nam poklonjena u periodu od 2016. do danas, i to od

Foto V. Ćirić
stvaralaca koji su ovde izlagali. Uz postojeće legate akademskih umetnika Čedimira Krstića, Radomira Antića i Milene Mijalković Nikolić, priključeni su legati Slobodana Sotirova, Aleksandra Cenića, Milorada Antića i Petra Đorđevića, takođe akademskih slikara. Svi su oni, svako na svoj način, upotpunili i oplemenili galerijski prostor, a ovome treba dodati i veliku zbirku umetničkih dela nekadašnjeg "Prvog maja", koju je 2021. kupila lokalna samouprava i ustupila nam ih u trajno vlasništvo - objašnjava Radmila Vlatković.

Foto V. Ćirić
Inače, zbirka umetničkih dela 90 autora je muzeološki evidentirana i obrađena, a pirotsku galeriju "Čedomir Krstić" od sličnih ustanova bitno razlikuje i više nego pristojna kolekcija radova umetnika iz najmnogoljudnije zemlje na svetu - Kine.
Zastupljeni su Hung Jok Kin Elson, koja se bavi kaligrafijom, zatim Au Ho Lam Suzana sa diplomom Kraljevskog instituta u Melburnu, čija je oblast interesovanja keramika, Vong Kok Čun, vajar koji se bavi prirodnim materijalima, Đo In Fan i još desetak kineskih umetnika koji su se usavršavali u svetskim umetničkim metoropolama.
Preporučujemo

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"NEKAD TE MRZE, NEKAD TE VOLE..." Vratio se Mladen, Dea iznenadila objavom
MLADEN Mijatović, bivši dugogodišnji izabranik voditeljke Dee Đurđević, vratio se u Srbiju.
08. 09. 2025. u 11:17
Komentari (0)