ORANICE NE GUŠE OTROVI I METALI: Ohrabrujući rezultati analiza kvaliteta vode i zemljišta u Južnom Banatu
UPRKOS velikoj upotrebi pesticida, herbicida i insekticida u savremenoj poljoprivredi, zemljište i vodotokovi u južnom Banatu nisu kontaminirani. To su potvrdile opsežne analize dveju institucija iz Pančeva i Temišvara, koje su učestvovale u projektu "Prekogranična mreža za edukaciju i istraživanje prirodnih resursa", finansiranom iz fonda EU.
Isti rezultati potvrđeni su i za okrug Timiš u Rumuniji.
U Zavodu za javno zdravlje Pančevo rađene su analize na prisustvo 278 pesticida u zemljištu i vodi, dok su na temišvarskom Univerzitetu prirodnih nauka "Kralj Mihaj Prvi Rumunski" analizirali prisustvo toksičnih metala. Utvrđeno je da ni jedno ni drugo ne prelazi dozvoljene granice, koje su propisale EU i Srbija. Njihova koncentracija je čak i značajno niža od propisanih vrednosti, što je, kažu istraživači, ohrabrujući podatak.
- Od 278 različitih vrsta pesticida, u južnobanatskim tekućim i stajaćim vodama prisutno ih je manje od 20, od kojih su samo dva zakonski regulisana. Što se tiče zemljišta, uočeno je prisustvo većeg broja pesticida u odnosu na vodu, ali je i njihova koncentracija višestruko niža od dozvoljenih vrednosti - istakao je dr Nenad Zarić, naučni saradnik na Biološkom fakultetu i rukovodilac istraživanja u ovom projektu.
Vodu su u proteklih godinu dana uzorkovali jednom mesečno, a zemljište po jednom u svakom godišnjem dobu. Rezultati pokazuju i da nema većih odstupanja kada je reč o korišćenju hemikalija u oba dela Banata.
- Razlika je samo u dva insekticida, koji su detektovani u našim vodama, a u rumunskim ne, jer je u Rumuniji zabranjena njihova upotreba na jestivim biljkama - pojasnio je dr Zarić.
Kao krajnji rezultat ovog međunarodnog istraživanja biće objavljena knjiga smernica, koja će sadržati sve podatke o uočenom stanju na terenu, kao i savete ratarima kako da ubuduće tretiraju svoje useve - koje pesticide da smanje, a koje da uvedu kao alternativu, kako bi održivo koristili prirodne resurse i proizvodili zdraviju hranu.
NOVA OPREMA
SVE ove analize rađene su na tečnom hromatografu sa masono-masenim detektorom, koji je instaliran u ZZJZ Pančevo, a kupljen je u okviru ovog međunarodnog projekta. Takođe, kupljena je i kompletna laboratorijska oprema za pripremu uzoraka, zahvaljujući čemu će ova istraživanja moći da se nastave i kada projekat bude zvanično završen.
Preporučujemo
STOČARSTVU 50 MILIONA VIŠE: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu
06. 12. 2022. u 07:00
BUDUĆNOST RAZVOJA ZEMLjE: Ministar Ružić u Poljopriverednoj školi u Futogu
02. 12. 2022. u 18:11
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)