BOGDANOVI SPOMENICI INSPIRIŠU I STRANCE: Monumentalna dela našeg arhitekte interesuju studente širom sveta
ARHITEKTA Bogdan Bogdanović (1922-2010) ostavio je za sobom velika dela memorijalne arhitekture po kojima je poznat i cenjen širom sveta - mnogo više nego u zemljama bivše Jugoslavije gde je svojim stvaralaštvom sačuvao sećanje na žrtve i stradanja tokom Drugog svetskog rata.
Na prostoru nekadašnje države Bogdanović je osmislio memorijale na više od 20 lokacija. Mnogi se izdvajaju po monumentalnosti, a svima je zajedničko to što su oni spomenici životu i snagama života koje su se stavljale nasuprot bezumlju i uništenju.
- Imali smo posete studenata arhitekture iz više zemalja sveta, pa čak i iz Hongkonga.
Obilazili su region "Bogdanovićevim putem". On je tamo dovoljno poznat da bi ti ljudi seli u avion i prešli toliki put da bi uživo mogli da vide spomenike koje su gledali samo na slikama - ističe Nebojša Dimitrijević, direktor Narodnog muzeja u Leskovcu.
Ovaj grad ima sreću da se u njemu nalaze dva, a u obližnjem Vlasotincu još jedno Bogdanovićevo delo. "Šumska boginja" ili "Boginja pobede", u leskovačkom Spomen-parku, jedno je od najmonumentalnijih Bogdanovićevih dela koje na posetioce ostavlja snažan utisak.
Posvećeno je svim žrtvama rata - od izbijanja ustanka do savezničkog bombardovanja grada.
Nalazi se na mestu nekadašnjeg Svetoilijskog parka gde su se Leskovčani okupljali još u turskom periodu. Sastoji se od ulazne kapije u tradicionalnom stilu, procesione staze duge 450 metara i glavnog dela ovog memorijala.
- Zanimljivo je da se posetioci najpre spuštaju u dolinu iz koje se vidi samo gornji deo glavnog spomenika, dok se on pojavljuje u punoj veličini tek kada se stigne na vrh platoa.
Tu imamo i 17 kenotafa, grobova bez pokojnika, sa imenima narodnih heroja iz ovog kraja, a okolo amfiteatar. Mnogo je motiva koji asociraju na život i pobedu ideje slobode koja i dalje traje - objašnjava Dimitrijević.
I Bogdanović je u izjavi za lokalni nedeljnik, povodom svečanog otvaranja Spomen-parka, 4. jula 1971. godine, rekao da je on osmišljen tako da "bude jedan od najprijatnijih i najprivlačnijih gradskih ambijenata" uz poruku da "samo spomenik koji je u punom dodiru sa životom može da oda pravu počast žrtvama".
Posle promene društvenog uređenja i ovaj, kao i većina spomenika iz komunističkog perioda, pao je u zapećak. Potrebne su mu konzervacija i restauracija. Briga o ratnim memorijalima u nadležnosti je Ministarstva za rad, socijalnu zaštitu, boračka i socijalna pitanja. Pod zaštitom je države. Leskovački muzej prošle godine izradio je studiju spomeničkog nasleđa, koja će biti osnova za obnovu i uređenje.
Bogdan Bogdanović je najpoznatiji po jasenovačkom "Kamenom cvetu". Njegovo delo je i Spomenik jevrejskim žrtvama fašizma u Beogradu, kao i memorijali u Prilepu, Sremskoj Mitrovici, Kruševcu, Mostaru, Beloj Crkvi, Knjaževcu, Kosovskoj Mitrovici, Štipu, Beranu i Bihaću, dok je struka leskovačku Statuu pobede, koja podseća na grčku boginju Niku, svrstala u red deset svetskih čuda memorijalne arhitekure.
ARAPOVA DOLINA
U LESKOVCU je 1973. godine podignut i spomenik u Arapovoj dolini kao sećanje na streljanje 293 Roma, šest Jevreja i 11 Srba. Bogdanović je te žrtve simbolizovao sa nekoliko vertikalnih kamenova u tri reda i detaljima koji predstavljaju pobedu života.
SPOMENIK REVOLUCIJE
IDEJA pobede života bila je vodilja i za Bogdanovićevo delo podignuto 1975. godine na najvišoj tački u Vlasotincu. Skladno utkan u prirodne oblike u ovom spomen-parku dominira pilon kome je autor simbolično dao ljudske osobine. On bdi nad alejom kamenih blokova i amfiteatrom koji je i danas omiljeno mesto za okupljanje mladih. Deo je turističke ture u Vlasotincu, a postavljen je na mestu sa koga se pruža najlepši pogled na varoš.
Preporučujemo
„ZAMRZNUTI TRENUTAK DEVASTACIJE“: Izložba radova Jovane Đorđevića u leskovačkom muzeju
21. 12. 2022. u 13:37
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)