KREATIVNOST KAO TERAPIJA: Dve decenije postojanja Dnevne psihijatrijske bolnice u Šapcu
DNEVNA psihijatrijska bolnica Opšte bolnice "Dr Laza K. Lazarević" u Šapcu, obeležila je dve decenije postojanja.

foto V Mitrić
Otvorena je 2003. godine, najpre u okviru Odeljenja, a od pre četrnaest godina ima sopstveni prostor. Na ovom mestu pacijente ne dočekuju bolesnički kreveti, već četkice, boje, vunica, platna i sve ono što omogućava ispoljavanje kreativnosti.
A zapravo reč je o radnoj okupacionoj terapiji koja se pokazala kao vrlo korisna za sva anksiozna stanja, odnosno psihičku napetost. Sa pacijentima rade psihijatar, radni terapeut, defektolog, psiholog i medicinska sestra.
- Dnevna bolnica podrazumeva jedan oblik lečenja između ambulantnog i punog hospitalnog tretmana. Po protokolu rada imamo socioterapijske grupe, gimnastičke vežbe, relaksaciju, kao i radnu terapiju koja je neizostavni deo lečenja. U zavisnosti od njihovih primarnih ličnosti, kroz radnu terapiju pacijenti izražavaju svoju kreativnost - navodi psihijatar dr Ljiljana Todorović, šef Odseka Dnevne psihijatrijske bolnice.
Kako objašnjava Mirjana Perišić, viši radni terapeut, u Dnevnoj psihijatrijskoj bolnici broj pacijenata svakodnevno varira od 15 do 20, a ovo mesto je zajednički kutak za razgovor, razumevanje, oporavak i za rad. Osim grupnih terapija i zajedničkog vremena, svaki pacijent ima i mogućnost za individualni razgovor sa lekarom, defektologom ili psihologom. Brojni su benefiti ovakvog vida lečenja za pacijente, najpre pacijenti nisu iza zaključanih vrata. Oni dolazi samovoljno, od svojih kuća, a ostatak dana provode u svom okruženju i sa svojim porodicama.
Preventiva mentalnog zdravlja
O MENTALNOM zdravlju trebalo bi da razmišljamo svi. Dnevna bolnica je mesto gde se već leče osobe koje imaju mentalne probleme. Moralo bi se težiti prevenciji mentalnih bolesti i unapređenju mentalnog zdravlja celokupnog stanovništva, ističe dr Ljiljana Todorović.
- Smatram da bi trebalo da krenemo od najranijeg uzrasta i da se deca još u vrtiću uče šta je psihičko zdravlje, šta su emocije, šta znači komunikacija - naglašava dr Ljiljana Todorović.
- Pacijenti dolaze u 8.30, doručkuju, dobiju terapiju, a pola sata kasnije počinje "grupa" na kojoj se dogovaramo o temama koje su aktuelne i koje interesuju pacijente tog dana. Oni sami predlažu teme. Iako na prvi pogled izgleda kao igra, radna terapija se vrlo pažljivo bira za svakog pacijenta ponaosob - objašnjava Perišićeva.
U Dnevnoj psihijatrijskoj bolnici uglavnom se leče pacijenti oboleli od depresije i psihotičnih poremećaja koji su u remisiji. Ono što je za pacijente, možda, i najvažnije od svega je da se na ovom mestu njihova bolest destigmatizuje.
Osim dr Ljiljane Todorović i Mirjane Perišić, sa pacijentima rade i psiholog Olga Perić, defektolog Stanojka Savić i viša medicinska sestra Snežana Ignjatović.
Preporučujemo

ZAŠTO ČUJEMO GLASOVE KOJIH NEMA: Nova teorija naučnika o halucinacijama
21. 10. 2023. u 22:28

OD DEPONIJE PRAVE OAZU: Šabac i Ministarstvo zaštite životne sredine uređuju "Dudaru"
25. 10. 2023. u 10:00

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)