BEOGRAĐANKAMA DVE GLAVNE NAGRADE: U Paraćinu održan „Svetosavski pesnički maraton"
STRUČNI žiri koji je birao autore najboljih pesama na u Paraćinu održanom „Svetosavskom pesničkom maratonu“, bio je na velikoj muci, ali su ipak dodeljene sve tri nagrade i dve pohvale.

Foto: Z. Rašić
Dve glavne, u istom rangu, odnele su pesnikinje iz Beograda koje su nastupile kao članice Književnog kluba „21“ iz Smederevske Palanke. Odličje „Venedikt Crepović“ osvojila je Jelena Hadži Vidanović, dok je nagrada „Mirko Banjević“ pripala Katarini Kovačević.
Za nagradu „Svetosavsko odličje“ imali su pravo da se takmiče samo domaćini, odnosno članovi paraćinskog KK „Mirko Banjević“. Ova nagrada je otišla u ruke Dejanu Stanisavljeviću. Najmlađi učesnik bila je Leda Milovanović, koja je za trud nagrađena pohvalom, dok je druga pohvala pripala Vladislavu Periću.
Odziv pesnika velikoj takmičarskoj manifestaciji koju u čast Svetog Save organizuje svake godine tamošnji književni klub bio je nikad veći. U galeriji Kulturnog centra u nedelju popodne tražilo se mesto više.Učestvovala su 62 pesnika iz različitih krajeva Srbije, od Beograda do Leskovca, a iz Republike Srpske gost iz Bijeljine.

Foto: Z. Rašić
Po rečima predsednika KK „Mirko Banjević“ Zorana Pavlovića i člana žirija, dr Predraga Jašovića, autori su se predstavili prigodnom duhovnom, svečarskom i molitvenom poezijom, dok su samo za nagradu „Mirko Banjević“ stihovi mogli da budu svetovnog karaktera.
- „Svetosavski maraton“ ima tradiciju dugu tri decenije, a mi smo jedini paraćinski klub koji na ovaj način baštini svetosavlje, duhovnu i rodoljubivu poziju, što je sigurno od velikog značaja ne samo za nas već i za grad – ističe Pavlović.
Dok je žiri većao nakon višesatnog kazivanja takmičarskih stihova, vreme je upotpunio revijalni program, uz predstavljanje ženske pevačke grupe KUD-a iz Trešnjevice.
Preporučujemo

ZAOKRUŽENA JUBILARNA GODINA: Paraćinski KK „Mirko Banjević“ obeležio pola veka rada
05. 01. 2024. u 10:59

„STAZAMA SVETOG SAVE – HODOČAŠĆE VASKA POPE“: Javni čas u paraćinskoj biblioteci (FOTO)
30. 01. 2024. u 13:44

KONSTITUTIVNA SEDNICA SO PARAĆIN: Poverenje dosadašnjoj predsednici SO i njenom zameniku
29. 01. 2024. u 18:39

PARAĆINCI NA VELIKOM VETRENU: Vrh Juhora pohodila 42 planinara (FOTO)
28. 01. 2024. u 17:54

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)