MISTERIJA NEOLITSKE SEKIRE IZ PARAĆINA: Arheo-geološka zbirka Zavičajnog muzeja u gradu na Crnici bavi se kamenim alatima

Зорана Рашић
Zorana Rašić

22. 03. 2024. u 10:43

TOKOM formiranja Paleontološke, paraćinski Zavičajni muzej osmislio je i uporednu, arheo-geološku zbirku sa nekoliko desetina uzoraka stena različitog porekla, koje su sakupljane tokom ispitivanja terena i markiranja lokaliteta za iskopavanja na ovoj teritoriji.

МИСТЕРИЈА НЕОЛИТСКЕ СЕКИРЕ ИЗ ПАРАЋИНА: Архео-геолошка збирка Завичајног музеја у граду на Црници бави се каменим алатима

Foto: Z. Rašić

- Proterozojske metamorfne stene iz perioda od 2,5 milijarde do 541 milion godina, kao što su amfiboliti i kristalasti škriljci planine Juhor, koja je najstarija orogena formacija ovog područja, bile su vidljive golim okom i upotrebom ručne lupe - objašnjava dr Vesna Vučković, muzejski savetnik. - Tu je i stena gabro, sa brda Čukar, udaljenog oko dva kilometra istočno od Paraćina, koje je formirano vulkanskom aktivnošću tokom paleozoika... Imamo i razne vrste peščara, među kojima su karakteristični permski, crveni, sa masiva Babe i Samanjca koji su, u vreme svog nastanka, bili usamljena ostrva Panonskog mora.

Osim što svedoči o formiranju terena na kojem je "nikao" Paraćin, ova zbirka će "rastumačiti" i stenskog materijala koji kasnije bude dospeo u muzej, jer je mahom reč o sirovinama koje su korišćene za izradu kamenih alata.

- Ovi su bili izuzetno važni za ljudske zajednice pre upotrebe metala, jer su korišćene za obrade hrane, drveta, kosti... ali i za ribolova, te izradu keramičkih posuda. Međutim, eksperimentalnim putem ustanovila sam da kamene alatke napravljene od stena lokalnog porekla nisu bile dovoljno efikasne, pa su sirovine donošene sa udaljenosti od deset i više kilometara. Jer, domaćinstva sa boljim oruđima imala su veću proizvodnju hrane u odnosu na druge, što može da uputi na nejednakost u okviru te zajednice, mada je mlađeneolitska kultura bila definisana kao bogato društvo, čiji široki slojevi nisu oskudevali u materijalnim dobrima. Posebnu enigmu još predstavlja poreklo sirovina koje su korišćene za izradu kamenih sekira, a u istraživanje područja koje je obuhvatilo i rečne tokove Levča i Temnića obavljeno je u saradnji sa profesorom Robertom Rišom, iz Autonomnog univerzitetata u Barseloni - zaključuje dr Vesna Vučković.

Izvor: Fotodokumentacija Zavičajnog muzeja Paraćin

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO? Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema patriot Ukrajini

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini

TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.

19. 07. 2025. u 10:22

Komentari (0)

Prelazak na naplatu električne energije preko poslovnih banaka nije na štetu ni građana ni EPS