BUVE SA LUTALICA "JEDU" I RADNIKE: Muka u prihvatilištu Javne agencije za zoohigijenu i poljoprivredu u Vrbasu
VRBAŠANE, osim "vrućine", muči i dilema: da li je ovdašnje Prihvatilište za pse u Javnoj agenciji za zoohigijenu i poljoprivredu prepuno buva, koje radnici nose i svojim kućama, ili je neko o tome samo "pustio buvu"?
foto JAZIP
U Udruženju "Oslobodimo Vrbas" navode da u Prihvatilištu već duže od dve godine postoji problem sa buvama, ali se minimizira... S druge strane, nadležni ističu da se buve u Prihvatilištu, u koje svakodnevno stižu novi psi sa ulice, ne mogu iskoreniti i pitanje je, samo, da li će ih biti više ili manje.
- Nije tačno da su se buve namnožile zato što ne primenjujemo dezinsekciju i dezinfekciju. Te poslove obavljaju naši radnici, koji su za to obučeni i poseduju sertifikate, a imamo i dovoljno preparata za tretiranje koje obavljamo najčešće petkom, na kraju radne sedmice. Zaposleni se svakodnevno, pre odlaska s posla, kupaju i njihova HTZ oprema šalje se na pranje - objašnjava Dragan Mihajlović, direktor Javne agencije za zoohigijenu i poljoprivredu.
Kaže i da se svi napušteni psi, po dolasku u Prihvatilište, podvrgavaju veterinarskom pregledu, čiste od parazita, vakcinišu i sterilišu, ali se ponekad jednostavno dogodi najezda tih insekata, za šta su ovog leta "krive" velike vrućine. Neizbežno je, saznajemo, i da buve pređu na radnike, koji neposredno brinu o psima.
Problem je, međutim, što od ovih parazita, koje donose s posla, ne mogu da zaštite članove svojih porodica. O tome koliko su zbog toga zabrinuti, svedoče i fotografije ujeda na telu deteta jednog od njih, a crvenilo je praćeno svrabom i češanjem se inficira...
- Reakcija na buve je individualna. Jedan naš kolega već od proleća po nogama ima tačke od buva, kao da je iglom izboden, a ja, na primer, iako sam takođe u kontaktu sa psima, niti osetim buve, niti ih "nosim" kući - kaže Zlatko Antić iz Službe zoohigijene, ističući da u azilu sa oko 170 pasa, gde devet od 10 dovedenih ima buve ili krpelje, to nije neočekivano.
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
"ONA JE ZLA!" Ova poznata srpkinja je zaova Snežane Đurišić (FOTO)
"MALO je zla, ali je naša..."
02. 11. 2025. u 16:10
Komentari (0)