PORED SVOGA JOŠ POD TUĐIM KROVOM: Šest godina traje agonija 12 porodica iz Novog Sada kojima su uništeni stanovi
NI posle više od šest godina još nema trajnog rešenja za 12 porodica iz Dositejeve 11 u Novom Sadu, koje su ostale bez krova nad glavoma posle urušavanja zida, prouzrokovanog tada nelegalnom gradnjom na susednoj parceli. Tik uz njihove stanove, "Astra plan" je 2018. godine počela da podiže stambeni objekat, a tokom radova se urušio zid i uništio stanove.
FOTO:Lj.P.
Nekadašnji stanari i dalje su bez stalne adrese i strepe za svoju sudbinu, a u novosadskim sudovima još traju postupci po njihovim pojedinačnim tužbama za naknadu štete, jer su ostali bez imovine.
Njihov pravni zastupnik, advokat Tanja Arsić predočava da su tražili zabranu gradnje, ali da im je to odbijeno, pa su uložili žalbu, ali da nikakav odgovor još nije stigao.
- Stavljena je zabrana na otuđenje i opterećenje, tako da investitor zgrade na susednoj parceli ne može da proda nijedan stan u toj zgradi - objašnjava Arsićeva. - Moji klijenti su od investitora dobijali ponude da se na stambenom objektu izgrade stanovi na četvrtom spratu, kojeg nema u projektu, predviđena su samo tri sprata. To znači da bi u tom slučaju dobili nelegalne stanove.
Dragan Mitrović, predsednik Skupštine stanara u Dositejevoj 11, kaže da već šest godina žive u neizvesnosti, jer još nije pronađeno trajno rešenje, pa su spremni da traže sastanak sa nadležnima u gradu, kako bi se problem 12 porodica konačno rešio.
Zabrana, pa dozvola
U NOVOSADSKIM sudovima, prema rečima Arsićeve, vode se tri postupka, krivični protiv odgovornih, odnosno ivestitora i izvođača radova zbog rušenja zida. U toku je i parnični postupak za naknadu štete i troškove zakupnina iznajmljenih stanova. Vodi se i upravni postupak, jer je Gradska uprava, najpre izdala zabranu, a zatim dala građevinsku dozvolu za radove u Dositejevoj 9.
- U početku smo svi dobijali interventnu pomoć, a sada samo četiri porodice - tvrdi Mitrović, ističući da su prinuđeni da plaćaju podstanarske kirije. - Na desnoj strani stanovi nisu oštećeni, ali je građevinska inspekcija zabranila da se u njima živi iz bezbednosnih razloga.
Advokat Strahinja Selaković, koji zastupa "Astra plan", ističe da su oni stanarima u Dositejevoj 11 nudili neka rešenja, ali da oni nisu ništa prihvatili. On napominje da, kada je izmenjen urbanistički plan, dozvoljena je gradnja još jednog sprata.
- Trenutno se rade građevinska veštačenja - kaže Selaković o trenutnom stanju sudskog postupka, izražavajući nadu da bi do kraja naredne godine trebalo da bude okončan. - Zbog zabeležbe u Katastru, odnosno zabrane otuđenja, nijedan stan ne može da se proda.
Preporučujemo
NOVI VRTIĆ U SMEDEREVU DO KRAJA GODINE: Projekat vredan 340 miliona dinara (FOTO)
04. 03. 2026. u 14:19
IRAN "OSLEPEO" SAD I IZRAEL; Novi napadi na Teheran; Iranski "orešnik" pogodio komandu IDF; Tramp - Rat u Zalivu od 1-10? 15!
NASTAVLjAJU se vazdušni udari na Bliskom istoku. SAD i Izrael nastavljaju da gađaju Iran, dok iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze i diplomatska predstavništva u regionu.
04. 03. 2026. u 06:59 >> 23:01
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)