POKRETNI MAMOGRAF U SVAKOJ OPŠTINI : U Vojvodini se nastavlja borba protiv raka dojke

POVODOM Međunarodnog dana borbe protiv raka dojke, predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković istakla je značaj podizanja svesti kod žena o prevenciji ove bolesti kako bi se skrenula pažnja na visoku rasprostranjenost i vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta.

ПОКРЕТНИ МАМОГРАФ У СВАКОЈ ОПШТИНИ : У Војводини се наставља борба против рака дојке

Foto :Pres biro PV

Da bi učinili dostupnim mamografske preglede i ženama iz ruralnih sredina, kao i iz mesta koja su udaljena od velikih bolničkih centara, Pokrajinska vlada je o 2019. godine kupila dva pokretna mamografa. Do sada je pregledano  25.000 žena i otkriveno oko 200 karcinoma.

- Planiraju se posete i opštinama  AP Vojvodine sa slabim kapacitetima za mamografske preventivne preglede kako bi se ženama omogućilo, ne samo da obave preglede, već i da pruže primer mlađoj ženskoj populaciji da prihvate  mamografiju kao deo rutinske brige o svom zdravlju. Mamografski pregledi u tim sredinama su besplatni, bez zakazivanja i za njih nije potrebna overena zdravstvena knjižica - kazala je Gojkovićeva.

Projekat Pokrajinske vlade, „Prva mamografija“, ima za cilj da se ženama već posle 40. godine omogući, prva bazna mamografija kako bi započele redovne cikluse pregleda i shvatile značaj ranog otkrivanja bolesti, jer samo tako šanse za izlečenje su veće od 96 odsto.

Kao znak podrške ženama koje boluju od karcinoma dojke, zgrada Pokrajinske vlade od večeras do ponedeljka biće osvetljena ružičastom bojom.

Svake godine u Republici Srbiji 4.000 žena oboli od raka dojke, dok je skoro petina svih smrti žena uzrokovana ovom dijagnozom. Statistički posmatrano, svaka osma  žena oboljeva od ove zloćudne bolesti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

AMERIKANCI BRUJE: Vučić najavio kupovinu HQ-9, Srbija bi mogla da ima najmoćniji PVO sistem u Evropi!

PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče, tokom prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na vojnom aerodromu u Batajnici, da će Srbija nabaviti kineski protivvazduhoplovni sistem dugog dometa HQ-9, koji zapadni vojni analitičari ocenjuju kao pandan ruskom S-300, dok pojedine analize njegove sposobnosti porede i sa sistemom S-400.

29. 06. 2026. u 15:26 >> 15:52

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

STRATEŠKO PARTNERSTVO ALTA BANKE, Air Serbia i Visa: Kartica sa dodatnim benefitima za klijente