DA POPRAVE ISPAŠU: Edukativno predavanje za pčelare održano u Jagodini

Zorica Gligorijević

27. 11. 2024. u 15:22

ZATO što je poslednja decenija bila veoma loša za pčelare, u Jagodini je održano edukativno predavanje za pčelare „Pčelinja paša i klimatske promene“, čiji je organizator bilo Društvo pčelara „Pomoravlje“.

ДА ПОПРАВЕ ИСПАШУ: Едукативно предавање за пчеларе одржано у Јагодини

Foto:Z.Gligorijević

Predavač, dr Goran Jevtić, viši naučni saradnik Instituta za krmno bilje u Kruševcu, izneo je podatak da je na godišnjem nivou proizvodnja meda bila između pet i deset kilograma po košnici, a količina iznad 20 kilograma u prethodnih 10 godina bila je prava retkost.

- Nekada je bilo lako pčelariti. Jednostavno, trebalo je imati pčele i sve je dolazilo samo po sebi. Danas više nije tako. Pčelari moraju da rade više, ne samo na pčelama, nego i na pčelinjoj paši. Klima je takva, kao i paša, da postoji nekoliko perioda u toku godine kada nedostaje pre svega polena. Pčelama je to vrlo važno i mi ščelaroi ćemo morati da u ta četiri perioda sve više sadimo i sejemo medonosne vrste, da bismo pomogli pčelama – ocenio je Jevtić.

Članovi Društva pčelara „Pomoravlje“ iz Jagodine, koje redovno organizuje edukativna predavanja, rekli su da je tema o klimatskim promenama i pčelinjim pašama vrlo značajna za njih.

- Nauka je dokazala da svaki treći svetski zalogaj zavisi od proizvodnje pčela. To je veoma bitno za pčelarstvo. Danas pčele bez pomoći nas pčelara mogu da izdrže samo jednu godinu. Posle ovladaju parazit varoa, krpelji, virusi i društvo je završilo – rekao je Boban Mišić, predsednik Društva pčelara „Pomoravlje“ u Jagodini.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UMETNOST ZA ŽIVOT – HUMANITARNI MATINE UMETNIKA, NELETA I FONDACIJE MOZZART U GALERIJI „SANJAJ“