PONOSNO STOJI DVA VEKA: Spomenik prirode, kapitalni hrast lužnjak, krasi područje kod Železničke stanice u Kikindi (FOTO)
KAPITALNI primerak hrasta lužnjaka, ne samo po starosti i dimenzijama, već i po dekorativnosti, nalazi se u parku pored Železničke stanice u Kikindi, uz nekadašnju istorijsku prugu Segedin - Temišvar, a današnju koja od Kikinde preko Zrenjanina ide do Pančeva.
Jedinstven je po habitusu i izgledu, obim debla mu je 5,50 metara, širina krošnje 28, visina stabla 30 metara, pa predstavlja izuzetno vredan i redak primerak svoje vrste. Iako je u dobokoj starosti, a procenjuje se da ima od 180 do 200 godina, dobrog je zdravstvenog stanja i vitalnosti. Zbog toga je pod zaštitom kao prirodno područje.
- Ovo stablo zaslužuje veliku pažnju. Projekcija krošnje stabla zauzima površinu od 615 metara kvadratnih. Još pre deset godina pokrenuta je inicijativa za njegovu zaštitu, a Pokrajinski zavod za zaštitu prirode je tek krajem prošle godine završio valorizaciju stabla i konačno doneo akt o stavljanju pod zaštitu kao zaštićenog prirodnog područja lokalnog značaja, treće kategorije – navodi Mirosava Narančić, sekretarka gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.
Stručnjaci su procenili da je deblo ove starine među stablima snažno, pravilno, cilindrično, a kora drveta tamnosiva, karakteristično uzdužno ispucala. Na visini od oko sedam metara deblo se račva u više skeletnih grana, najpre prvog, pa drugog, a onda i trećeg reda, koje se i dalje račvaju čineći široku razgranatu krošnju sa puno lisne mase, stoji u opisu starog hrasta.
- Dat je na upravljanje i zaštitu JP "Kikinda". Merama njegovog očuvanja zabranjene se sve aktivnosti koje imaju negativan uticaj na zdravstveno stanje stabla. Redovno se uklanjaju suve i oštećene grane u krošnji, održava travnata površina ispod krošnje, sakupljaju i uništavaju zaraženi delove stabla koji se nađu na zemlji i održava mineralni sastav zemljišta. Zabranjeno je lomljenje grana, kidanje lišća, oštećenje kore, izvođenje zemljanih i drugih građevinskih radova koji mogu oštetiti nadzemni i podzemni deo biljke, paljenje vatre ispod krošnje i u blizini stabla, ukucavanje reklamnih tabli. Ograničena je upotreba hemijskih srdstava i propisan niz mera očuvanja i zaštite ovog hrasta - opisuje Narančić.
Primerak kod gimnazije
- PREDLOŽILI smo i zaštitu hrasta koji se nalazi u dvorištu Gimnazije "Dušan Vasiljev", za koji se procenjuje da je, takođe, starosti između 150 i 200 godina. Na području Kikinde zaštićena su još područja Specijalni rezervat "Pašnjaci velike droplje", dolina reke Zlatice, park "Balandaš", Ulica generala Drapšina, koja je na listi najlepših zelenih ulica u svetu - nabraja Narančić.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)